Start Arrow InstalacjeArrow 4 sposoby na ciepłą wodę w przydomowym basenie

4 sposoby na ciepłą wodę w przydomowym basenie

Każdy, kto marzy o prywatnym basenie w przydomowym ogrodzie prędzej czy później spotyka się z obawą o użyteczność takiego rozwiązania. Wszystkiemu winne są warunki pogodowe, które sprawiają, że woda może być po prostu zbyt zimna, aby w niej się kąpać. Na całe szczęście istnieje szereg systemów grzewczych, pozwalających w istotny sposób wydłużyć czas korzystania z basenów.

Panujący w Polsce klimat sprawia, że urokami otwartych basenów możemy się na ogół cieszyć przez zaledwie 20-40 dni w roku. Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy wyłącznie na mniej urokliwe obiekty zamknięte. Prawidłowo dobrany system grzewczy pozwoli nam bowiem okres korzystania z akwenów otwartych wydłużyć nawet kilkukrotnie.

W zależności od naszych potrzeb, wybrać możemy wymienniki ciepła, pompy ciepła, kolektory słoneczne lub elektryczne podgrzewacze wody.

(Istnieje szereg systemów grzewczych, pozwalających w istotny sposób wydłużyć czas korzystania z basenów.)

Wymienniki ciepła – woda podgrzewana na bieżąco

Pierwsze z wymienionych rozwiązań to nic innego, jak urządzenie służące do wymiany energii pomiędzy dwoma jej nośnikami, które montuje się w instalacji podłączonej do pieca C. O.
­
Marek Ignatowicz z firmy Garden:
W tym wypadku gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika, co pozwala ogrzać basen. Istotnym elementem systemu jest czujnik temperatury, który wysyła sygnał do termostatu i w odpowiednim momencie przerywa obieg ciepłej wody.

Decydując się na tego typu rozwiązanie przede wszystkim należy odpowiednio wybrać podzespoły. Związki chemiczne znajdujące się w wodzie basenowej (zwłaszcza chlor) sprawiają, że warto użyć wymiennika ciepła zbudowanego ze stali nierdzewnej lub z tytanu.

Pompy ciepła – energooszczędne i wygodne

Mając na uwadze zarówno kwestie ekologii, jak i obniżenie kosztów eksploatacji basenu w nieco dłuższym okresie, dobrym pomysłem będzie stosowanie urządzeń korzystających ze źródeł odnawialnych. Wśród nich znajdują się m. in. pompy kumulujące energię cieplną pochodzącą z powietrza.

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość podgrzewania wody niemal przez całą dobę. Nie mniej istotna bywa niska wrażliwość na zmiany warunków pogodowych. Pompy działają równie sprawnie zarówno podczas słonecznych, jak i pochmurnych dni – dodaje przedstawiciel firmy Garden.

Do tego dodać należy również maksymalne zyski ciepła przy niskich temperaturach, łatwość podłączenia całego systemu (nie jest przy tym wymagana skomplikowana instalacja elektryczna), niewielki rozmiar urządzenia i energooszczędność – pompa ciepła pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, niż typowy podgrzewacz wody.

Powyższa lista zalet sprawia, że rozwiązanie to mimo, iż nie należy do najtańszych, nadal pozostaje chętnie wybierane przez inwestorów marzących o kąpielach w prywatnym basenie.

Kolektory słoneczne – ciepła woda nawet bez słońca

Pompy ciepła to jednak nie wszystko. Możliwość korzystania z „darmowej” energii zapewniają także kolektory słoneczne.

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
W zależności od naszych potrzeb, możemy zainstalować je na dachu lub na ziemi tuż przy basenowym akwenie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dokładne dopasowanie ilości płyt do wielkości basenu oraz stworzenie systemu sterowania temperaturą wody, pracą kolektorów i pompą filtra.

Schemat funkcjonowania jest w tym przypadku prosty: przefiltrowana woda basenowa trafia do kolektorów, gdzie następuje proces jej podgrzania.

Co ważne, zachmurzone niebo nie oznacza automatycznie braku ciepła. Urządzenia w procesie grzewczym wykorzystują bowiem również promienie słoneczne niewidoczne dla ludzkiego oka.

Użycie odnawialnych źródeł energii sprawia, że koszty tego typu instalacji zwracają się już po kilku latach. Co ważne, kolektorów nie trzeba sezonowo demontować – po opróżnieniu z wody mogą one pozostać na swoim miejscu także w okresie zimowym.

(Mając na uwadze zarówno kwestie ekologii, jak i obniżenie kosztów eksploatacji basenu w nieco dłuższym okresie, dobrym pomysłem będzie stosowanie urządzeń korzystających ze źródeł odnawialnych.)

Elektryczne podgrzewacze – drogo i niestabilnie

Elektryczne podgrzewacze wody z kolei to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla małych basenów. Działają one podobnie, jak wymienniki, z tą różnicą, że zamiast wężownicy występuje tu specjalny element grzejny, na który warto zwrócić szczególną uwagę:

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
Wysoka zawartość wapnia lub środków dezynfekujących w wodzie, a także nieprawidłowości przy podłączeniach zarówno elektrycznych, jak i hydraulicznych sprawiają bowiem, że podzespół ten często ulega uszkodzeniu.

Z uwagi na awaryjność całego systemu i wysokie koszty eksploatacji, podgrzewacze stosuje się niemal wyłącznie w sytuacji, gdy z różnych względów niemożliwe staje się użycie wymienników ciepła, pomp czy kolektorów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 10, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

AnnaT Odpowiedz 2016-04-14 20:18:18

Basen ogrodowy to super sprawa. Jednak w Polsce najlepiej mieć taki z zadaszeniem, które chroni wodę i podnosi jej temperaturę. Kupiliśmy cały zestaw w PoolsFactory i jesteśmy bardzo zadowoleni. Mąż mniej narzeka na bóle kręgosłupa, odkąd pływa :) Warto zajrzeć na poolsfactory.pll

hawajka Odpowiedz 2016-04-04 20:18:34

mnie osobiście bardzo podobają się baseny ale drewniane. Znajomi zamawiali basen w Abatec abatec.pl/ . dla mnie rrewelacja. A zadaszenie spokojnie można sobie zrobić nad takim basenem, wiadoma sprawa

Marko Odpowiedz 2015-04-29 09:19:47

Moim zdaniem basen przede wszystkim powinien być kryty. Sam mam taki i nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Na początku miałem odkryty, ale bardzo denerwowały mnie wszystkie owady, liście itp, które wpadały do wody. Często trzeba było ją czyścić, by móc komfortowo się w niej zamoczyć. Firma Gracja z Cieszyna wykonała kawał dobrej roboty i od kilku lat cieszę się krytym basenem. Świetna sprawa.

Przydomowy basen: filtry, które zapewnią czystą wodę w basenie | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-14 20:44:06

[...] 4 sposoby na ciepłą wodę w przydomowym basenie Każdy, kto marzy o prywatnym basenie w przydomowym ogrodzie prędzej czy później spotyka się z obawą ...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje