Start Arrow Wiadomości Arrow Wybory 2011 a rynek mieszkaniowy

Wybory 2011 a rynek mieszkaniowy

Kampania wyborcza to na ogół czas obietnic związanych z różnymi dziedzinami życia – w tym także z rynkiem mieszkaniowym. W tegorocznej kampanii wyborczej często pojawiał się temat perspektywy uproszczenia procedur budowlanych. Niektóre z partii skupiały się z kolei na obietnicy wdrożenia rozwiązań oszczędnościowych oraz budowy bloków z tzw. „wielkiej płyty”.

Jak zauważają analitycy z Home Broker podsumowując zakończoną niedawno kampanię można zauważyć, że dość sporo czasu zostało poświęcone na omawianie kwestii związanych z budownictwem mieszkaniowym. W szczególności dotyczy to problemów przyspieszenia uchwalania planów miejscowych w gminach, uproszczenia procedur budowlanych, oraz wsparcia dla kupujących mieszkania.

(Wybory 2011 a rynek mieszkaniowy)

Uproszczenie procedur budowlanych

Temat przyspieszenia procedury administracyjnej związanej z pozwoleniem na budowę był jednym z dość często poruszanych przez polityków. Zarówno Platforma Obywatelska, jak również Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość postulowały o obniżenie wymagań związanych z ubieganiem się o to pozwolenie.

PiS dodatkowo przekonywał o konieczności skrócenia czasu oczekiwania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę do 45 dni. Kwestia ta była priorytetem także w programie wyborczym Ruchu Wyborczego Palikota – partia ta proponowała skrócenie czasu potrzebnego na wydanie wszelkich decyzji do 60 dni.

Według Bartosza Turka i Roberta Latuszka z Home Broker prawdziwą rewolucją byłoby wejście w życie przedwyborczych obietnic partii Polska Jest Najważniejsza. PJN proponuje bowiem całkowite zniesienie konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę przy budowie obiektu zgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego gminy.

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni

Kolejnym często podejmowanym przez polityków tematem był problem planów zagospodarowania przestrzennego. Nie każda polska gmina jest bowiem w posiadaniu takiego planu. Czyni to uzyskanie pozwolenia na budowę znacznie trudniejszym. Ponadto ma to negatywny wpływ na łąd przestrzenny. Kwestia to pojawiła się w programach wyborczych PJN, SLD oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kwestia „Rodziny na swoim”

Przewidywany koniec programu „Rodzina na swoim” przypada na ostatnie miesiące 2012 roku. Nie wszystkim partiom politycznym przypadła jednak do gustu ta perspektywa. SLD i PiS w swoich obietnicach zawarły perspektywę rozszerzania programu dofinansowania kredytów. Z kolei PJN postulował o utworzenie funduszu udzielającego poręczeń osobom do połowy wartości mieszkania osobom pragnącym zaciągnąć kredyt, a nie posiadającym koniecznej do tego zdolności kredytowej.

Co Platforma Obywatelska obiecywała w zamian za wygaszanie programu „Rodzina na swoim”? Partia stawiała głównie na rozwój społecznych grup mieszkaniowych. W myśl tej idei osoby nieposiadające zdolności kredytowej mogą kupić prawo do wynajmowanego mieszkania, poprzez spłacanie w czynszu kosztów jego budowy.

Bartosz Turek i Robert Latuszek z Home Broker wśród obietnic, które padły przed wyborami wyróżniają także te związane z powrotem do budownictwa mieszkaniowego (Polska Partia Pracy Sierpień ’80) oraz nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów (SLD i PJN) Wczorajsze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej powinno także oznaczać obniżenie stawki VAT na mieszkania o 1 punkt procentowy od 2014. Obecnie stawka ta wynosi 8% w wypadku mieszkania o powierzchni poniżej 150 m.kw. Każdy dodatkowy metr powoduje konieczność odprowadzania 23% podatku. Kwestie związane z VATem poruszyły także RWP (ujednolicenie stawki do 18%) i PJN (stawka 22% i zniesienie zwrotu VAT za materiały budowlane).

 

Autor: Bartosz Turek, Robert Latuszek
analitycy Home Broker


Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 10, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty