Start Arrow Wiadomości Arrow Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach

Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach

1 stycznia 2012 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości w gminach. Co tak naprawdę oznacza to dla statystycznego Polaka?

(Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach)

  • Obowiązek podpisywania umów przechodzi na gminę – do tej pory mieszkańcy gminy podpisywali indywidualnie umowy z przedsiębiorcami zajmującymi się wywózką śmieci. Przejęcie tej czynności przez gminę oznacza mniej formalności dla statystycznego Kowalskiego.
  • Rozwiązanie problemu „nietypowych” odpadów – do tej pory często borykaliśmy się z problemem śmieci o dużych gabarytach. Stary sprzęt AGD czy nieużywane już meble stanowiły kłopot. Podobnie sprawa się miała z przeterminowanymi lekami i zużytymi bateriami. Od 1 stycznia odpady te będą trafiały do specjalnych punktów odbioru, a informacje o tym gdzie się one znajdują będzie zapewniać gmina.
  • Ujednolicone opłaty za wywóz śmieci – nie będziemy już zmuszeni szukać najatrakcyjniejszej cenowo oferty wywozu śmieci. Obowiązywać będzie jedna stawka narzucona przez uchwałę. Wówczas przedsiębiorca zajmujący się opróżnianiem kontenerów i wywozem śmieci zostanie odgórnie wybrany przez gminę. Od gminy również będzie zależało, co dalej stanie się z odpadami.
  • Premia za segregowanie odpadów – dotychczas z segregacją śmieci wiązały się wyłącznie korzyści dla środowiska naturalnego. Teraz również i my na tym skorzystamy. Opłata za wywóz posegregowanych śmieci będzie bowiem niższa niż gdy śmieci nie posegregujemy.

Stała opłata za wywóz śmieci, niezależna od ich ilości rozwiąże też inne problemy. Skończą się sytuacje, w których mieszkańcy gminy podrzucają śmieci sąsiadom, lub co gorsza wyrzucają je do lasu. Zmiana przepisów ma na celu również zlikwidowanie problemu palenia śmieci w domowych piecach. Wielu Polaków wciąż tak postępuje, mimo że jest to nielegalne a nawet szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Rozpoczęcie wdrażania ustawy w życie miało miejsce 1 stycznia. Proces ten potrwa nie dłużej niż 18 miesięcy. Informacje o tym, kiedy nowy system zacznie działać w poszczególnych miejscowościach można uzyskać w lokalnych Urzędach Gminy.

Autor: Magdalena Fryźlewicz, DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 4, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty