Start Arrow OgródArrow 5 kroków prawidłowego zabezpieczania drewna

5 kroków prawidłowego zabezpieczania drewna

Odświeżanie bądź budowa drewnianych altan, płotów, tarasów czy mebli ogrodowych to częsty element wiosennych porządków w ogrodzie. Pamiętajmy, żeby prawidłowo zaimpregnować drewno – w przeciwnym wypadku bardzo szybko ulegnie zniszczeniu i malowanie będziemy musieli powtarzać każdego roku.

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno, oszczędzając jednocześnie czas i pieniądze?

1. Wybór właściwego preparatu

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu. Powinien być on dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb.

Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax:
Meble ogrodowe najlepiej odświeżać twardą lakierobejcą, która jest odporna na zadrapania i zarysowania. Elewację drewnianą najlepiej pomalować elastyczną lakierobejcą woskową, natomiast do zabezpieczenia tarasu lub elementów z drewna egzotycznego zalecany jest olej do drewna. Każdy producent powinien na opakowaniach umieszczać informację o miejscach stosowania. Należy uważać na środki uniwersalne – przeznaczone do impregnacji wszystkich elementów drewnianych bądź nadających się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Mogą one nie sprawdzić się na naszej powierzchni.

(Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu. Powinien być on dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb. fot. Altax)

2. Impregnaty do drewna

Sięgając po produkt, upewnijmy się czy kompleksowo zabezpieczy on nasze drewno. Wiele preparatów, takich jak lakierobejce, oleje do drewna, lakiery czy lazury nie posiada w swoim składzie biocydów, które chronią przed pleśniami, grzybami czy owadami. Nie nadają się one zatem do stosowania na zewnątrz bez uprzedniego zagruntowania.

W celu dodatkowego zabezpieczenia desek przed biokorozją, stosujmy gruntujące impregnaty do drewna. Nie powinny one tworzyć żadnej powłoki i wpływać na końcowy efekt wizualny np. zmieniając kolor.

3. Jak malować?

Andrzej Wójcik:
Nakładanie zbyt grubych warstw to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Skutkuje to tym, że powierzchnia bardziej podatna jest na łuszczenie i pękanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gdyż zamiast podkreślić rysunek drewna, zupełnie go przykrywa. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu przeczytajmy jego etykietę i zastosujmy się do umieszczonej na niej instrukcji użycia. Jeżeli producent lakierobejcy określa jej wydajność na 20 m2/litr i zaleca aby nakładać jak najcieńsze warstwy, to zaufajmy jego rekomendacji.

(Malując drewno zalecane jest wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i tym samym uniknąć rozczarowania efektem końcowym. fot. Altax)

4. Jakość i rodzaj drewna a efekt

Skuteczność impregnacji zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko preparat wniknie w strukturę deski, dlatego zawsze impregnujmy drewno suche. Im bardziej mokry materiał, tym gorzej środek wchłonie się i słabiej go zabezpieczy. Stworzone powłoki ochronne będą nietrwałe i szybko ulegną zniszczeniu. W tym wypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą – lepiej odczekać parę dni, aby drewno dobrze przeschło. Jeśli w tym roku źle je zabezpieczymy, na przyszłą wiosnę będziemy musieli powtórzyć impregnację.

Zwracajmy również uwagę jakiego typu drewnem dysponujemy. Wymalowania na wzornikach producenta wykonane są na jednym gatunku – najczęściej na sośnie. W produktach takich jak: impregnaty, lakierobejce czy oleje zastosowane są pigmenty, które barwią drewno, ale jednocześnie są przezroczyste. Powoduje to, że oprócz powłoki produktu, widzimy także kolor i strukturę samego drewna. I dlatego inaczej będzie wyglądało pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe.

Tym, którym bardzo zależy na uzyskaniu dokładnie takiego koloru, jaki prezentuje producent, zalecamy wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i tym samym uniknąć rozczarowania efektem końcowym.

(Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się ich pięknem. fot. Altax)

5. Ostrożnie z preparatami bezbarwnymi

Drewno użytkowane w ogrodzie musi być dobrze chronione przed promieniowaniem UV, które przyspiesza jego szarzenie i niszczenie. W wersjach barwnych preparatów, funkcję ochronną pełnią pigmenty, natomiast większość bezbarwnych produktów nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego sięgając po nie, należy zwrócić uwagę czy na opakowaniu producent deklaruje ochronę przed promieniowaniem UV.

Andrzej Wójcik:
Zastosowanie się do tych pięciu prostych, aczkolwiek kluczowych zasad, pomoże po pierwsze uzyskać zamierzony efekt, po drugie uniknąć problemów z drewnem w przyszłym sezonie. Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się ich pięknem. W rezultacie w przyszłym roku, zamiast od prac remontowych, sezon zaczniemy od razu od odpoczynku w naszym ogrodzie korzystając z pierwszych promieni wiosennego słońca.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród