Start Arrow Budowa domuArrow 5 sposobów na niższy koszt budowy domu

5 sposobów na niższy koszt budowy domu

Czy budowa domu musi być droga? Czy rzeczywiście dom jednorodzinny jest dużo droższy niż zakup i wykończenie mieszkania? Jak obniżyć koszt budowy domu?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem wymagającym zgromadzenia dość dużych nakładów finansowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć koszty budowy domu bez szkody dla wytrzymałości i trwałości budynku. 

1. Zakup mniejszej działki budowlanej poza miastem

Inwestorzy, którzy nie mają własnej działki pod budowę domu, muszą znaleźć i kupić odpowiedni grunt, co może wiązać się z kosztem ok. 50–200 tys. złotych. Na tak dużą różnicę w cenach działek ma wpływ parę czynników:

  • rozmiar działki budowlanej,
  • lokalizacja działki budowlanej.

Najdroższe grunty znajdują się w dużych miastach. Na przykład w lutym tego roku metr kwadratowy działek budowlanych w Warszawie kosztował średnio 779 zł. Po porównaniu ze średnią dla województwa mazowieckiego (185 zł/m2) taka cena może zniechęcić do budowy niejednego inwestora.

Warto więc szukać gruntów pod budowę domu na terenach podmiejskich. Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na mniejsze działki. Zazwyczaj te o powierzchni od 500 do 700 m2 w zupełności wystarczą pod budowę funkcjonalnego i wygodnego domu dla całej rodziny.

Uwaga! Przed zakupem działki należy sprawdzić jej status prawny. Może się bowiem okazać, że niski koszt terenu wynika z tego, że jest to działka rolna lub siedliskowa. Warto dowiedzieć się także, czy teren posiada wszystkie przyłącza. Uzbrojenie działki niesie za sobą dodatkowe koszty.

Projekt domu FA Fabia VII CE (DOM GC7-12)

Projekt domu FA Fabia VII CE (DOM GC7-12)

2. Wybór gotowego projektu domu

Każdy chce, aby jego przyszły dom był jak najlepiej dostosowany do jego potrzeb. Jednak aby to osiągnąć, niekoniecznie trzeba szukać architekta odpowiedzialnego za przygotowanie indywidualnego projektu domu. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego projektu domu.

Na rynku istnieje tak duży wybór gotowych planów, że każdy inwestor bez problemu znajdzie coś dla siebie. Wśród nich można wybrać:

  • projekty domów parterowych lub piętrowych,
  • projekty domów z poddaszem użytkowym lub podpiwniczeniem,
  • projekty domów bliźniaków,
  • projekty domów z garażem lub bez.

Nawet gotowy projekt domu można dopasować do potrzeb rodziny. Wykonuje się to na etapie zamawiania planu (wtedy należy wskazać dopuszczalne zmiany w projekcie) lub na etapie adaptacji projektu (czyli dostosowaniu go do właściwości lokalizacji, gruntu i wymogów MPZP).

3. Postawienie domu parterowego o prostej konstrukcji

Im większy dom, tym więcej kosztów pochłonie jego budowa – ta prawidłowość sprawdza się w wielu sytuacjach, a zwłaszcza w przypadku domów z piętrem. Dodatkowa kondygnacja sprawia, że ściany i fundamenty są narażone na większe obciążenie. To z kolei wiąże się z koniecznością zainwestowania w odpowiednie materiały i techniki budowy.

Projekt domu FA Lukrecja III CE (DOM GC7-06)

Projekt domu FA Lukrecja III CE (DOM GC7-06)

Aby w znacznym stopniu obniżyć koszty budowy domu, lepiej jest wybrać dom parterowy lub dom z poddaszem użytkowym. Warto zwrócić uwagę na budynki o prostej konstrukcji opartej na planie kwadratu lub prostokąta. Wszystkie wykusze, lukarny i inne dekoracje ścian oraz dachów będą zwiększać koszty budowy.

4. Rezygnacja z domu z podpiwniczeniem

Piwnica jest dodatkową kondygnacją i wymaga poświęcenia na nią większego budżetu. Podpiwniczenie oznacza większą ilość metrów kwadratowych budynku, które trzeba nie tylko zaprojektować, ale też wykopać, ocieplić, zabezpieczyć przed wnikaniem wody oraz wilgoci, a także ogrzać. Jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowana, może zostać zalana (zwłaszcza na wiosnę, w trakcie podnoszenia się wód gruntowych).

Uwaga! Piwnica może pogarszać właściwości cieplne budynku. Dlatego inwestorzy, którzy się na nią zdecydują, muszą liczyć się z kosztami dodatkowego ocieplenia budynku i drzwi prowadzących do piwnicy.

Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór projektu domu bez podpiwniczenia, za to z funkcjonalnym pomieszczeniem gospodarczym.

Projekt domu FA Hektor CE (DOM GC6-33)

Projekt domu FA Hektor CE (DOM GC6-33)

5. Stawianie domu metodą gospodarczą

Inwestorzy rozważający budowę domu mogą zdecydować się na wybudowanie obiektu:

  • z pomocą jednej firmy, która zajmie się przygotowaniem i wykonaniem robót na każdym etapie budowy. Ta metoda nie daje jednak możliwości wyboru tańszych wykonawców do poszczególnych prac. Pozwala natomiast jasno określić koszty budowy;
  • z pomocą kilku firm odpowiedzialnych za różne prace. W ten sposób można skorzystać z usług tańszych wykonawców. Wymaga to jednak bardzo dobrego sprawdzenia usługodawców i konieczności ciągłego kontrolowania kilku ekip jednocześnie.

Jeszcze tańszym sposobem jest wybudowanie domu metodą gospodarczą. Polega ona na samodzielnym wykonaniu niektórych prac – np. wykopania gruntu pod fundamenty za pomocą wynajętego sprzętu, murowania ścian działowych, ocieplenia budynku, ułożenia podłogi lub malowania ścian. Takie działania mogą obniżyć koszt budowy nawet o 65%.

Warto jednak pamiętać, że metoda gospodarcza wymaga od inwestora pewnej specjalistycznej wiedzy z zakresu budowy domu. Osoby decydujące się na to rozwiązanie muszą znać nie tylko przepisy prawa budowlanego, ale też powinny wiedzieć, jak poprawnie wykonać daną czynność.

Projekt domu FA ATALIA CE (DOM GC6-51)

Projekt domu FA ATALIA CE (DOM GC6-51)

Budowa domu – to naprawdę się opłaca!

Po uwzględnieniu wszystkich możliwych sposobów obniżenia kosztów budowy domu inwestycja we własny budynek może okazać się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Tym bardziej, że nierzadko ceny nowych mieszkań na zamkniętych osiedlach w środku miasta mogą wynosić nawet 600–800 tys. zł! Koszty ich utrzymania także sobą bardzo wysokie (co jest związane głównie z wysokimi czynszami). Budowa domu jednorodzinnego na obrzeżach miasta wydaje się więc doskonałą tańszą alternatywą.

Materiał przygotowany we współpracy z architektami z pracowni Dobre Domy.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 21, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

natasza Odpowiedz 2019-03-04 00:27:24

My dużo zaoszczędziliśmy na materiałach budowlanych. Kupowaliśmy w hurtowni materiałów MSM we Wrocławiu i wyszło bardzo korzystnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników