Start Arrow Wiadomości Arrow Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Aż o 6,7% podniosły się w 2011 roku koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Choć dane za grudzień były nieco lepsze od tych za listopad i tak sytuacja wygląda źle. Niektóre pozycje w domowym budżecie mogły podskoczyć nawet o 10%.

Po listopadowym skoku do 4,8%, w grudniu inflacja nieco spadła, do 4,6%, ale nadal pozostaje znacznie powyżej górnego przedziału akceptowanego przez RPP (3,5%) i znacznie powyżej celu inflacyjnego Rady (2,5%). W tej sytuacji kreślone przez część ekonomistów scenariusze, że w tym roku stopy procentowe nie zostaną w Polsce obniżone (o ile nie nastąpi gwałtowne załamanie koniunktury gospodarczej), wydają się coraz bardziej prawdopodobne.

(Utrzymanie mieszkania coraz droższe)

Dla Home Broker w danych dotyczących inflacji szczególne znaczenie mają te, które odnoszą się do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. A tu, analogicznie do zmiany całego wskaźnika cen konsumpcyjnych, mamy w grudniu wyhamowanie tempa wzrostu.

Dużo więcej za energię

W grudniu, ceny związane z utrzymaniem mieszkania, czyli koszty zakupu przez gospodarstwa domowe energii, wody oraz płatności czynszów, były o 6,7% wyższe niż przed rokiem wobec wzrostu o 6,9% w poprzednim odczycie. Tradycyjnie większy był wzrost cen samych nośników energii, który wyniósł 7,7% rok do roku, aczkolwiek było to tempo wolniejsze niż miesiąc wcześniej. W 2011 roku nośniki energii podrożały przeciętnie o 7,7%, ale cena opału podskoczyła już o 9,5% a gazu – o 8,9%. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosła z kolei w ciągu roku 6,8%.

Usługi kanalizacyjne droższe o ponad 10%

Samo użytkowanie mieszkania, czyli łączne koszty utrzymania pomniejszone o ceny energii, podrożało z kolei o 5,3%. Na ten wzrost złożyły się podwyżki cen usług kanalizacyjnych o 10,5%, zaopatrywania w wodę o 7,3%, a także wywozu śmieci o 6,1%.

Potaniał sprzęt AGD

Tradycyjnie wolniejszy wzrost miał miejsce w przypadku cen związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego (zakup mebli, sprzętu AGD, środków czystości). Te były w grudniu o 3% wyższe niż przed rokiem, aczkolwiek oznacza to zwiększenie tempa względem listopada (2,9%). Podrożały meble i elementy meblarskie (o 4%) oraz środki do prania i czyszczenia (o 3,2%). Mniej niż przed rokiem płaciliśmy natomiast za sprzęt gospodarstwa domowego (o 1%).

Ostatnie statystyki GUS pokazujące kwotowo, ile przeciętny Polak wydaje co miesiąc na utrzymanie mieszkania pochodzą z końca 2010 roku (badanie „Warunki życia”). Wynika z nich, że średnio w 2010 roku wydatki wynosiły 199,9 zł. Na tę pozycję składają się, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, koszty czynszu, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje co miesiąc 853,7 zł wobec 852,9 zł przed miesiącem. Od początku roku koszty te podniosły się o ponad 53 zł. Polacy przeznaczają na utrzymanie mieszkania ok. 17% swoich dochodów rozporządzalnych.

Autor: Katarzyna Siwek, Arkadiusz Rojek - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 17, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty