Start Arrow Wiadomości Arrow Styczniowe ożywienie na rynku najmu

Styczniowe ożywienie na rynku najmu

Styczeń przyniósł wzrost liczby umów najmu mieszkań. Może on wynikać z sezonowego ożywienia, ale być też sygnałem, że rynek najmu stopniowo rośnie. Na razie Polska jest w ogonie Europy.

Przełom roku to zwykle okres sezonowego wzrostu liczby umów najmu mieszkań. W tym czasie lokalu do wynajęcia poszukują na przykład osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania z powodu podjęcia nowej pracy w innym mieście.

(Ożywienie na rynku najmu)

W odróżnieniu od najtańszych mieszkań, poszukiwanych w okresie sezonowego wzrostu popytu na najem ze strony studentów (przypada głównie na sierpień i wrzesień),w grudniu i w styczniu na celowniku są zwykle mieszkania o wyższym standardzie.

Sezonowy ruch

Wstępne dane o styczniowych transakcjach na rynku najmu sugerują, że ich liczba jest obecnie o niemal 18% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o ponad trzy czwarte wyższa niż w relatywnie „spokojnym” listopadzie 2011. – Wzrost popytu na najem obserwujemy od drugiej połowy grudnia – zauważa Kajetan Michalski, doradca Home Broker do spraw najmu. Spora dynamika umów najmu zawieranych za pośrednictwem Home Broker jest jednak w części efektem niskiej bazy. Ale nawet gdyby cały rynek wzrósł o kilkanaście procent i tak prezentowałby się mizernie na tle Europy. Zgodnie z danymi Eurostatu zaledwie 2,2% Polaków mieszka w lokalach wynajmowanych na zasadach komercyjnych. Dla porównania, w Niemczech, które mają najlepiej rozwinięty rynek najmu w Europie, nieruchomości mieszkaniowe wynajmowane na zasadach rynkowych stanowią aż 40% wszystkich.

Najem zamiast kupna?

Pojawia się pewna pokusa, aby wzrost zainteresowania najmem mieszkań tłumaczyć, utrudnieniami, przed którymi stanęli z początkiem roku ci, którzy chcieli lokal kupić na własność. Przypomnijmy, obowiązująca od początku stycznia Rekomendacja SII, ograniczyła zdolność kredytową nabywców, zwłaszcza tych, którzy chcą finansować się w euro. Łączenie tych dwóch czynników wydaje się jednak działaniem mocno na wyrost. Po pierwsze dlatego, że popyt na najem był wyższy już w grudniu (kiedy kredyt można było zaciągnąć na starych zasadach), a po drugie dlatego, że w styczniu liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkania, które zgłosiły się do Home Broker, była o jedną piątą większa niż przed rokiem.

 

Najem jako alternatywa do kupna własnego M może pojawić się w przypadku osób, które poszukują większych nieruchomości, w dobrym standardzie, czyli po prostu droższych. Jeśli nie mogą otrzymać potrzebnej kwoty kredytu w euro, zaciągnięcie kredytu w złotych może nie być dla nich atrakcyjnym rozwiązaniem. Dlatego mogą odłożyć zakup na później, a na razie zdecydować się na najem.

Ceny najmu nieznacznie spadły

Jak na wzrost popytu reagują ceny na rynku najmu? Dzięki wysokiej podaży lokali na wynajem,wzrost popytu nie przekłada się na wzrost cen. Wręcz przeciwnie – w ostatnich 12 miesiącach ich poziom spadł. Tak przynajmniej wynika z cen ofertowych najmu. Spadły one na sześciu największych rynkach przeciętnie o 1,4% – wynika z danych Home Broker dla 50-metrowych mieszkań w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Autor: Bartosz Turek, Katarzyna Siwek - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 3, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: dachy i system rynnowy