Start Arrow Wiadomości Arrow Rynek pierwotny mieszkań w 2011 r.

Rynek pierwotny mieszkań w 2011 r.

Rok 2011 był okresem stabilnej sprzedaży, a w porównaniu z rokiem poprzednim przyniósł na rynku pierwotnym wzrost liczby zawartych transakcji. Jednocześnie deweloperzy stopniowo zmniejszali liczbę projektów wprowadzanych do sprzedaży, co w drugiej połowie roku ustabilizowało wielkość oferty.

Wyniki monitoringu inwestycji przeprowadzonego przez REAS na koniec IV kwartału pozwalają na podsumowanie roku 2011 na rynku mieszkaniowym. Był to okres, w którym wzrosła liczba nowych mieszkań sprzedanych łącznie na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi), ale jeszcze szybciej zwiększała się liczba jednostek wprowadzanych do sprzedaży.

(Rynek pierwotny mieszkań w 2011 r.)

Zgodnie z oczekiwaniami spadły ceny zarówno lokali wprowadzonych do sprzedaży, sprzedanych jak i pozostających w ofercie. Dlatego, mimo że liczba transakcji w ostatnich 12 miesiącach była najwyższa od okresu boomu w 2007 roku, to wartość nowo zawartych transakcji kształtowała się poniżej wyniku z roku 2008.

Był to także rok stopniowego pogarszania się warunków kredytowania hipotecznego dla kluczowych grup nabywców, czyli młodych rodzin. Banki zdecydowanie zmniejszyły udział nowych kredytów denominowanych w walutach. Rosnąca inflacja i walka o depozyty spowodowały także wzrost oprocentowania kredytów udzielanych w złotych. Z początkiem września zmieniły się dość zasadniczo zasady funkcjonowania programu „Rodzina na swoim”, zaś w połowie września Senat RP nadał ostateczny kształt ustawie o ochronie praw klientów deweloperów.

Łączna wartość oraz liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych w 2011 roku była – według wstępnych szacunków – porównywalna z rokiem 2010 (ok. 48 mld zł). Jednak mimo zadowalających wyników minionego roku i deweloperzy, i banki, i potencjalni nabywcy z niepokojem patrzą w przyszłość.

Podaż
Zgodnie z wynikami monitoringu REAS w IV kwartale 2011 roku w sześciu aglomeracjach na rynek wprowadzono nieco ponad 7,3 tys. mieszkań, czyli o 17,5% mniej niż w poprzednim kwartale i o 14% mniej, niż rok wcześniej. W ciągu całego roku liczba lokali wprowadzonych do sprzedaży wyniosła 37,5 tysiąca, o ponad 21% więcej niż w roku 2010. Więcej mieszkań pojawiło się na rynku w sześciu aglomeracjach tylko w rekordowym roku 2007.

Popyt i ceny
W IV kwartale liczba transakcji (umowy przedwstępne) liczona łącznie dla sześciu rynków wzrosła w porównaniu z III kwartałem o ponad 8% i wyniosła prawie 7,4 tysiąca. Wprawdzie IV kwartał w roku jest zwykle okresem bardzo dobrej sprzedaży, ale trzeba pamiętać, że był to także pierwszy pełny kwartał po dokonaniu zmian w ramach programu „Rodzina na swoim”, które miały niekorzystny wpływ na popyt. Z tej perspektywy wyniki sprzedaży można uznać za zadowalające.

W ciągu całego roku 2011 sprzedano ok. 29,7 tysiąca lokali, o ponad 7% więcej niż w roku 2010. Więcej mieszkań sprzedano w sześciu aglomeracjach tylko w wyjątkowo dobrym pod tym względem roku 2007, kiedy popyt był silnie stymulowany kredytami denominowany-mi we frankach. Trzeba także przypomnieć, że znacząca część sprzedanych wówczas mieszkań została kupiona w celach inwestycyjnych i wróciła na rynek w 2009 roku po wycofaniu się nabywców z umów przedwstępnych. W 2011 roku popyt inwestycyjny miał znikomą skalę, a nabywcy w ogromnej większości dokonywali przemyślanych zakupów w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To porównanie pokazuje najlepiej, że pod względem liczby transakcji sprzedaż osiągnięta w minionym roku powinna być postrzegana jako sukces branży.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 6, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: całoroczne domy gotowe