Start Arrow Wiadomości Arrow Początek roku na rynku kredytów hipotecznych

Początek roku na rynku kredytów hipotecznych

Przełom 2011 r. i 2012 r. przyniósł ogromne zmiany w zakresie kredytów w euro. Patrząc na wykresy pokazujące zmiany parametrów można odnieść wrażenie, że do danych wkradł się błąd.

Dla przykładu w ciągu miesiąca przeciętna zdolność kredytowa (rodziny z dochodem 8 tys. zł netto) spadła aż o 165 tys. zł. Tak drastyczna zmiana nie jest jednak pomyłką lecz wynikiem wejścia w życie Rekomendacji S. Istotnie zaostrzyła ona zasady wyliczania zdolności kredytowej, zwłaszcza w stosunku do osób o ponadprzeciętnych dochodach zaciągających kredyty walutowe.

 

(Początek roku na rynku kredytów hipotecznych)

Istotne zmiany dotyczą także poziomu marż. Przeciętna marża kredytów w euro wzrosła w minionym miesiącu aż o 1,18 pkt. proc. Wzrosła z poziomu 2,08% aż do 3,25%, czyli w ciągu zaledwie miesiąca powróciła do poziomu sprzed 2 lat. W największym stopniu przyczyniły się do tego podwyżki w Polbanku (o 1,5 pkt. proc.), Raiffeisenie (o 1,45 pkt. proc.), Aliorze (o 1,1 pkt. proc.) i Banku Nordea (o 0,9 pkt. proc.).

Niekorzystne zmiany polegały także na podwyższeniu wymagań koniecznych do uzyskania kredytów w euro. Dla przykładu w Aliorze na kredyty w euro mogą liczyć już tylko klienci Private Bankingu lub tacy, którzy uzyskują dochody w euro. Nordea udziela ich tylko jeśli dochód wnioskodawcy wynosi przynajmniej 12 tys. zł netto. Takie wymaganie stosuje także Deutsche Bank.

Również w przypadku kredytów w złotych na przełomie 2011 r. i 2012 r. banki wprowadziły wiele zmian. Nie były one jednak tak jednostronne jak w przypadku kredytów euro. Co prawda aż 7 banków dokonało podwyżek – największe w Raiffeisenie i DnB Nord. Jednak kolejne 7 banków zdecydowało się na obniżki. W rezultacie przeciętna marża kredytów w złotych nieznacznie spadła – z 1,27% do 1,25%.

 

Autor: Metrohouse & Partnerzy


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Aga Odpowiedz 2012-02-10 19:52:57

Najlepiej kredyt dogadywać z doradcą, są w temacie i na pewno coś sensownego wymyślą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: inspiracje