Start Arrow Wiadomości Arrow Więcej gotowych mieszkań na rynku pierwotnym

Więcej gotowych mieszkań na rynku pierwotnym

Jak wynika z ostatniej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A., na przestrzeni IV kwartału 2011 r. zwiększyła się liczba gotowych mieszkań deweloperskich we wszystkich pięciu głównych rynkach mieszkaniowych.

Poniżej przedstawiono zestawienie zawierające liczbę gotowych mieszkań w głównych miastach od I kwartału 2010 r. do IV kwartału 2011 r.

(Liczba mieszkań gotowych (tys.) I kw. 2010 – IV kw. 2011 r., źródło: Emmerson S.A.)

Największą część oferty gotowe lokale mieszkalne stanowią na rynku pierwotnym w Poznaniu, z kolei najmniejszą we Wrocławiu. W stolicy średnio, co czwarte nowe mieszkanie zostało już ukończone. Należy zaznaczyć, że liczba gotowych lokali mieszkalnych znajdujących się w sprzedaży, może dużo powiedzieć o rozwoju wypadków na danym rynku mieszkaniowym. Wynika to z faktu, że gdy sytuacja zmierza w dobrym kierunku deweloperom udaje się znaleźć kupców na mieszkania, jeszcze przed ostatecznym ukończeniem inwestycji. Z drugiej strony duża liczba dostępnych ukończonych mieszkań, może świadczyć o problemach firm z branży ze znalezieniem chętnych na nowe jednostki mieszkalne.

Warto podkreślić, że deweloperom zależy na sprzedaży jak największej liczby mieszkań we wczesnym stadium projektów, nawet jeszcze przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych firm, które wykorzystują pozyskane w ten sposób środki finansowe na realizację kolejnych etapów inwestycji. Ponadto obecnie banki przed przyznaniem kredytu inwestycyjnego na nowy projekt oczekują, żeby przynajmniej część nieistniejących jeszcze lokali miała już nowych właścicieli. Właśnie z tej przyczyny obecnie deweloperzy coraz częściej prowadzą przedsprzedaż, oferując mieszkania w nierozpoczętych jeszcze projektach na korzystniejszych warunkach, niż ma to miejsce dla inwestycji znajdujących się w stadium realizacji.

Autor: Emmerson S.A.


Wszystkie komunikaty (6575)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 21, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: klimatyzacja i wentylacja w domu