Start Arrow Wiadomości Arrow Nowe mieszkania coraz tańsze

Nowe mieszkania coraz tańsze

W IV kwartale 2011 roku mieszkania nadal taniały, a mimo to deweloperzy rozpoczynali nowe inwestycje – wynika z najnowszej, cokwartalnej informacji Instytutu Ekonomicznego NBP.

W opublikowanej 13 marca analizie cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w IV kwartale ub. roku podkreślono, że w tym okresie kontynuowane były tendencje obserwowane od początku 2011 roku. Rynek mieszkaniowy nadal szukał nowego punktu równowagi. Ceny mieszkań powoli spadały. Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym obliczona dla 10 największych miast Polski obniżyła się do 4601 zł w IV kw. 2011 r z 4751 zł w III kw.. Na rynku wtórnym średnia ta spadła do 4099 zł z 4129, przy czym ceny te są mocno zróżnicowane i wynoszą od 3078 zł w Zielonej Górze do 7899 zł w Warszawie. Ceny realne, odnoszone do wzrostu wynagrodzeń lub inflacji, spadały jeszcze wyraźniej.

Mimo postępującego spadku cen, deweloperzy rozpoczynali nowe inwestycje, co analitycy tłumaczą wciąż relatywnie dobrą zyskownością tego biznesu. Dodatkową motywacją do rozpoczynania nowych budów może być vacatio legis nowej ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie w kwietniu br. Budowy rozpoczynane po tej dacie będą podlegały nowym rygorom, gwarantującym większą ochronę praw nabywców mieszkań.

Autorzy analizy przypominają, że w IV kwartale ub. roku banki rezygnowały z udzielania kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. To sprawiło, że kredyty rosły wolniej niż rok wcześniej, mimo wysokich wypłat kredytów „Rodzina na swoim” i niewielkiego spadku marż pobieranych przez banki od kredytów złotowych.

Na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano wzrost transakcji inwestycyjnych. W 2011 r. przekroczyły one poziom z 2010 r. Stopy kapitalizacji z inwestycji w najlepszych lokalizacjach kontynuowały trend spadkowy.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 15, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: slogany nagłówka