Start Arrow Wiadomości Arrow Mieszkanie nowe czy używane? To zależy od wielkości

Mieszkanie nowe czy używane? To zależy od wielkości

Szukasz kawalerki? Znacznie większy wybór masz na rynku wtórnym. Odwrotnie jest z mieszkaniami dwupokojowymi, których relatywnie więcej oferują deweloperzy. Najwięcej „dwójek” jest we Wrocławiu i Gdańsku, a najmniej w Białymstoku i Katowicach.

Ponad 9 na 10 osób poszukujących mieszkań do kupienia, przed rozpoczęciem poszukiwań poodejmuje decyzję, ile pokoi chce kupić – wynika z danych Home Broker. Wbrew pozorom już rozmiar poszukiwanego mieszkania może decydować o tym, czy kupimy mieszkanie nowe czy używane. Do takich wniosków prowadzi badanie liczby ofert mieszkań dostępnych w sprzedaży na dziewięciu największych rynkach.

Więcej używanych kawalerek

Kawalerki wśród mieszkań używanych stanowią średnio 12% oferty, a na rynku deweloperskim jest to 9%, czyli znacznie mniej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwu- i trzypokojowych. Te stanowią przeważnie większą część ofert na rynku pierwotnym niż wtórnym.

Sporo nowych dwójek w Gdańsku i Wrocławiu

Tyle mówią średnie, ale spore różnice w ofertach widoczne są dopiero na rynkach poszczególnych miast. Na przykład w Łodzi kawalerkę łatwiej znaleźć wśród lokali używanych. Udział tego rozmiaru mieszkań w ofercie rynku pierwotnego wynosi bowiem tylko 7%, podczas gdy na rynku wtórnym jest to 16%. Na drugim biegunie znajdują się Katowice, gdzie deweloperzy relatywnie chętnie budują kawalerki. Ich udział w ofercie na rynku pierwotnym wynosi aż 22%. Dla porównania na rynku wtórnym jest to 15%. Trzeba jednak pamiętać, że w Katowicach firmy budujące mieszkania nie prowadzą zbyt aktywnej działalności, przez co nawet znacznie większy udział kawalerek na rynku pierwotnym niż wtórnym, nie gwarantuje większego wyboru.

W przypadku najpopularniejszych mieszkań dwupokojowych warto zwrócić uwagę na Wrocław i Gdańsk. W obu tych miastach „dwójek” jest więcej w gronie mieszkań nowych niż używanych. Ich udział we Wrocławiu wynosi na rynku pierwotnym 53% oferty, a na wtórnym tylko 40% oferty. W Gdańsku jest to odpowiednio 48% i 39%.

Kawalerka w Białymstoku to rzadkość

Warto też zauważyć, że oba te miasta charakteryzują się też dużym udziałem mieszkań dwupokojowych w gronie mieszkań oferowanych na sprzedaż. Szczególnie widać to we Wrocławiu, gdzie „dwójki” stanowią prawie co drugie sprzedawane mieszkanie. Dla porównania w Białymstoku, Katowicach czy Warszawie jeden na trzy sprzedawane lokale ma dwa pokoje. Kawalerki wystawione na sprzedaż najrzadziej można znaleźć w Białymstoku. W mieście tym najmniejsze lokale stanowią około 1 nieruchomość na 20. W Katowicach ich udział w ofercie jest około trzy – czterokrotnie większy. W przypadku mieszkań trzypokojowych udział w ofercie sprzedaży mieszkań w badanych miastach nie jest już aż tak mocno zróżnicowany zawierając się w przedziale od 30 do 40%. Relatywnie dużo „trójek” można znaleźć w Białymstoku i Katowicach, a niewiele jest ich we Wrocławiu i Łodzi.

Autor: Bartosz Turek - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 26, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty