Start Arrow Wiadomości Arrow UOKIK podejrzewa zmowę cenową

UOKIK podejrzewa zmowę cenową

Zmowy cenowe to porozumienia, których celem jest ograniczenie konkurencji. Mogą one być zawierane zarówno pomiędzy firmami konkurującymi ze sobą (tzw. porozumienia horyzontalne), jak i przedsiębiorstwami na działającymi na różnych szczeblach obrotu (tzw. porozumienia wertykalne – zawierane na przykład pomiędzy producentem i dystrybutorami. W ostatnim czasie UOKiK wykryło dwie tego typu procedury.

Pierwsze porozumienie było porozumieniem horyzontalnym zawiązanym pomiędzy producentami płyt drewnopochodnych – Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfeiderer Grajewo, Pfeiderer Prospan i Kronopol. Kontrola połączona z przeszukaniem siedzib firm wykazała, że producenci ustalali między sobą ceny płyt pilśniowych i wiórowych, oraz wymieniali się informacjami dotyczącymi warunków sprzedaży, co jest nielegalne. UOKiK planuje sprawdzić także, czy zmowa ta nie stanowi również naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych.

Następne z toczących się postępowań dotyczy spółki Kronopol. Firma ta zawierała umowy z dystrybutorami swoich produktów, które zobowiązywały ich do niesprzedawania swoich produktów po cenie niższej niż cena zakupu powiększona o marże dystrybutora.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów mówi, że postępowanie w sprawie ograniczenia zmów cenowych powinno być zakończone nie później niż sześć miesięcy od jego wszczęcia. Jeśli w wyniku postępowania stwierdzone zostanie naruszenie zakazu porozumień ograniczających konkurencję, każdy z przedsiębiorców może ponieść karę o wysokości równej 10% przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Jeśli przedsiębiorca będący stroną niedozwolonego porozumienia chciałby uniknąć kary finansowej, szansą dla niego jest program łagodzenia kar leniency – więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej UOKiK.

Na stronie Urzędu można znaleźć także inne praktyczne informacje na ten temat. Mowa tutaj o cyklu audycji i filmów powstałych w ramach kampanii „Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!”. W poszczególnych odcinkach zostaną poruszone następujące tematy:

1. Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? – emisja 28 marca

2. Co jest prawem zakazane a co dozwolone? – emisja  4 kwietnia

3. Fałszywe przekonania, które mogą prowadzić do złamania prawa – emisja 11 kwietnia

4. Co Urząd może, czyli instrumenty dochodzeniowe w postępowaniu antymonopolowym
– emisja 18 kwietnia

5. Gdy mleko się rozlało… – co grozi za udział w zmowie? – emisja 25 kwietnia

6. Czy przyznać się do zawarcia zmowy? – program łagodzenia kar dla skruszonych – emisja 9 maja

 

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 4, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty