Start Arrow Wiadomości Arrow Trudności ze sprzedażą mieszkań w stolicy

Trudności ze sprzedażą mieszkań w stolicy

Początek 2012 roku przyniósł ze sobą wydłużenie się czasu sprzedaży mieszkań w Warszawie. Możliwości negocjacji ceny są ograniczone w stosunku do dosyć optymistycznej pod tym względem końcówki ubiegłego roku.

Początek roku nie przyniósł ze sobą zmniejszenia liczby transakcji, ale zgodnie z oczekiwaniami wydłuża się czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Z analizy przeprowadzonej dla lokalnego rynku w Warszawie wynika, że przeciętne mieszkanie sprzedaje się po 108 dniach ekspozycji na rynku. Do tego czasu nie wliczamy prób samodzielnej sprzedaży mieszkania przez klienta, dlatego można zakładać, że całkowity czas sprzedaży jest jeszcze dłuższy.

Im większe mieszkanie tym większe pojawiają się trudności ze sprzedażą. W segmencie mieszkań 4-pokojowych średni czas oczekiwania na klienta wyniósł aż 150 dni. Najszybciej nabywcę znajdują lokale dwupokojowe o metrażu 40-50 m kw. Średni czas sprzedaży wynosi tu 90 dni. Do rzadkości należały sytuacje, kiedy mieszkanie sprzedawało się w czasie krótszym niż 7 dni. W ciągu dwóch miesięcy zanotowaliśmy cztery takie przypadki.

W ślad za dużą podażą i wydłużaniem się czasu oczekiwania na transakcję powinno iść zwiększenie możliwości negocjacji cen. Nasze obliczenia pokazują, że tak nie jest. Różnica pomiędzy ceną transakcyjną a ofertową wynosi 2,7 proc. (tyle, ile we wrześniu i październiku ubiegłego roku), czyli o 0,5 pkt proc. mniej niż w końcówce 2011 r. Zaledwie w dwóch przypadkach negocjacje cen przekroczyły poziom 10 proc. ceny ofertowej. Taka informacja nie będzie satysfakcjonująca dla klientów, którzy oczekują obniżek wielkości nawet 20 proc. (ankieta przeprowadzona wśród 540 internautów odwiedzających stronę firmy Metrohouse & Partnerzy S.A.).

Autor: Mariusz Kania - Metrohouse & Partnerzy S.A.


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 8, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: rośliny do domu i ogrodu