Start Arrow Wiadomości Arrow WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Praktyczne rady łazienkowe

WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Praktyczne rady łazienkowe

Łazienka dość często łączy obecnie swoje tradycyjne funkcje z funkcjami pralni. Robimy w niej zarówno przepierki ręczne, jak i lokujemy tam pralkę, a czasem też suszarkę.

Urządzenia te zajmują sporo miejsca szczególnie w małych łazienkach i – trzeba to powiedzieć wprost – oszpecają wnętrza. Dlatego już na etapie projektowania łazienki należy zastanowić się, jaką pralkę zamierzamy do niej wstawić oraz w jaki sposób przygotować „kącik pralniczy”.

Rodzaje pralek

Pralki dostępne na rynku dzielą się na cztery rodzaje. Pralki pełnogabarytowe ładowane od przodu, zajmują najwięcej miejsca – oprócz wymiarów pralki należy bowiem uwzględnić miejsce na otwarcie drzwiczek. Dobrym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach są pralki ładowane od góry. Ich wadą jest jednak to, że nie można niczego stawiać na wierzchu, co utrudnia również zabudowę takiego sprzętu. Jednak wybór typu pralki zależy od indywidualnej sytuacji w łazience.

Rozwiązaniem kompromisowym, szczególnie w przypadku rodzin, które nie mają małych dzieci i dużych ilości prania, są wąskie pralki ładowane od przodu (ładowność około 4,5 kilograma) lub pralki małogabarytowe (niższe i węższe od „tradycyjnych”, pozwalające na jednorazowe upranie około 3 kg bielizny) – zawsze trzeba jednak pamiętać, że drzwiczki pralki muszą się otwierać, a osoba wkładająca czy wyjmująca pranie musi mieć miejsce na dokonywanie tych operacji.

Zabudowa pralki

Pranie to jednak nie tylko pralka, ale też miejsce na przechowywanie środków piorących, kosza na brudną bieliznę i innych akcesoriów. Dlatego dość często obecnie tworzy się zabudowę pralki, uwzględniająca miejsce na inne rzeczy – jednym z rozwiązań może być wysoka szafka, w której na dole stoi pralka, a nad nią znajdują się półki. Należy przy tym pamiętać, że kosz na brudną bieliznę powinien być łatwo dostępny, choć niekoniecznie widoczny – można na przykład umieścić go w kontenerowej szafce z ażurowymi drzwiczkami, tak by łatwo było odkładać do niego bieliznę.

Ciekawym rozwiązaniem przy instalowaniu pralki jest zastosowanie żaluzji lub rolet do zasłonięcia „kąta pralniczego”. Trzeba jednak przemyśleć, czy takie rozwiązanie będzie pasowało do naszej łazienki.

Zabudowując pralkę, należy pamiętać że wokół urządzenia trzeba zostawić po kilka centymetrów z każdej strony, tak by podczas wirowania nie niszczyły się przylegające sprzęty. Na szczęście nowoczesne pralki mają już system wyważania prania – równomiernie rozkładają praną bieliznę, zmniejszając wibracje oraz hałas powstały przy wirowaniu.

Istotne jest także takie zamontowanie gniazdka elektrycznego, by było ono dostępne bez odsuwania pralki.

Bardzo ważną informacją przy instalacji pralki jest polska norma, określająca odległość urządzenia od wanny lub kabiny prysznicowej. Wynosi ona 60 centymetrów.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 29, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie domu