Start Arrow Wiadomości Arrow WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Praktyczne rady łazienkowe 2

WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Praktyczne rady łazienkowe 2

Dodaj życia łazience

Na piękno łazienki i komfort jej użytkowania wpływa nie tylko ceramika, armatura, wykończenie ścian czy aranżacja wnętrza.

O stylu i ostatecznym wyglądzie pomieszczenia decydują również takie elementy jak rozmieszczenie wieszaków na ręczniki, sposób przechowywania środków do pielęgnacji ciała, kolorystyka dodatków. Drobne zmiany nawet w „starej” łazience mogą przynieść duże efekty.

Ładny porządek

Dużym problemem łazienek, szczególnie małych, jest wrażenie ciągłego bałaganu. Może go wywołać nawet źle powieszony ręcznik, bądź też nie ustawione w porządku kosmetyki. Jak pogodzić wygodę korzystania z łazienki z zachowaniem jej estetycznego wyglądu przez cały czas?

Zostaw pod ręką tylko najpotrzebniejsze

Przede wszystkim przemyślmy, czego w łazience używamy codziennie i tylko te rzeczy zostawmy na wierzchu. Nawet najpiękniejsze buteleczki perfum nie wyglądają najlepiej gdy są nieco zakurzone, warto więc schować je w szafce czy pojemniku. Podobnie z innymi kosmetykami, zwłaszcza że w większości powinny być chronione przed światłem. Kosmetyki „codziennego użytku” ustawmy w taki sposób, by osoby korzystające z nich miały do nich jak najlepszy dostęp. Warto na przykład pomyśleć o oddzielnej półce dla dzieci, na nieco niższym poziomie niż „dorosłe” półki. Oczywiście można przy okazji zadbać o to, by nasze pociechy samodzielnie utrzymywały na swojej półce porządek.

Dozownik zamiast mydelniczki

Dużym problemem w łazienkach bywa utrzymywanie porządku w okolicy umywalki. Tu bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dozownika mydła do rąk w płynie zamiast zwykłego mydła w kostce. Takie mydło nie zostawia zaschniętych śladów na mydelniczce, a dozownik łatwo utrzymuje się w czystości. Obecnie dozowniki do mydła stanowią często część większych kompletów wyposażenia – można dobrać je tak, by pasowały do reszty łazienkowych utensyliów.

Wieszaki na ręczniki

Często dużym kłopotem w łazience są ręczniki. Jednak dobrze dobrane i rozmieszczone w odpowiednich miejscach mogą stać się jeszcze jednym z elementów podkreślających styl i elegancję wnętrza. Rada podstawowa – im więcej wieszaków na ręczniki, tym lepiej. Umieśćmy je w miejscach dobrych zarówno ze względu na wygodny dostęp, jak i estetykę. Bardzo dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki, które spełniają też rolę suszarki do ręczników. Najlepiej, by wszystkie zamontowane wieszaki pozwalały na rozwieszanie całych ręczników, a nie tylko „zahaczenie” ich. W ten sposób ręczniki będą łatwiej schły i nie grozi nam, że po jednym dniu używania zaczną brzydko pachnieć.

Rośliny w łazience

Łazienka jest miejscem, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Doskonałym uzupełnieniem dodającym jej życia, oprócz mebli łazienkowych i różnych drobiazgów, są rośliny. Atmosfera panująca w łazience sprzyja hodowli roślin, gdyż jest ona zazwyczaj najwilgotniejszym miejscem w mieszkaniu.

Rośliny najlepiej ustawić blisko okna, aby miały stały dostęp do promieni słonecznych. Jeśli jednak w pomieszczeniu nie ma okna, można zamontować dodatkowe oświetlenie dla kwiatów – tradycyjne świetlówki lub lampy kompaktowe z powodzeniem mogą pełnić tą funkcję. W łazience, w której są matowe szyby lub dociera niewiele światła dziennego najlepiej będą się czuły rośliny cieniolubne – paprocie, bluszcze, sitowie czy też papirus.

Należy pamiętać, aby doniczki ustawić z daleka od miejsca rozpylania różnego rodzaju kosmetyków (takich jak dezodoranty, perfumy, lakiery do włosów), ponieważ wywierają one szkodliwy wpływ na rośliny. Poza tym liście, które zostały zachlapane mydłem, pastą do zębów lub innymi środkami chemicznymi, powinno się natychmiast wytrzeć wilgotną szmatką. Zimą rośliny warto przenieść jak najbliżej źródła światła.

Rodzaj rośliny zależy od miejsca jakim dysponujemy, od charakteru i wystroju wnętrza oraz od indywidualnych upodobań. W łazience można hodować następujące rodzaje roślin: płożące (scindapsus, cissus, filodendron pnący, syngonium czyli zroślicha, bluszcze drobnoliściaste), krzewiaste (aglaonemy, aspidistra wyniosła, palmy), krótko kwitnące (exacum, chryzantemy, cyklameny, fiołek afrykański, kalanchoe), o stanowiskach półcienistych (afelandra, alokazja, fittonia, maranta) oraz rośliny duże (fatsja japońska, monstera dziurawa, filodendron).

Pot-pourri i aromaterapia

Łazienkę upiększą także i dodadzą jej stylu wszelkie elementy związane z aromaterapią. Pięknie wyglądające i pachnące pot-pourri, płyny i żele do kąpieli oparte na olejkach eterycznych, świece zapachowe w różnych kolorach, czy kominki aromaterapeutyczne nie tylko wizualnie uprzyjemniają kąpiel – są również źródłem relaksujących lub pobudzających zapachów.

Dla tych, którzy w szczególny sposób upodobali sobie aromaterapię idealnym rozwiązaniem będą urządzenia wellness – służące do relaksu i odnowy.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 29, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: inspiracje