Start Arrow Wiadomości Arrow WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Urządzamy łazienkę 4

WNĘTRZA/ŁAZIENKA/Urządzamy łazienkę 4

Planując wyposażanie łazienki musimy wiedzieć jakich funkcji będziemy od łazienki wymagać – do czego ma ona nam służyć i kto będzie z niej korzystać.

Jeśli w mieszkaniu czy domu mamy co najmniej dwie łazienki, wówczas każda z nich może pełnić różne funkcje.Możemy wówczas dla każdej z tych łazienek wybrać inny standard wyposażenia, związany z główną funkcją łazienki: łazienką rodzinną, gościnną, dla dzieci czy przy sypialni. Wybór podstawowych funkcji zależy w znacznej mierze od przyzwyczajeń oraz trybu życia domowników.

Jeśli mamy tylko jedną łazienkę, musi ona sprawować wiele funkcji – jako łazienka uniwersalna, rodzinna. Musimy wtedy podjąć decyzję o tym, jakie urządzenia pragniemy zainstalować.

Kabina czy wanna?

Kabinę prysznicową warto wybrać, gdy nasza łazienka jest mała. Funkcjonalność prysznica można zwiększyć przez zastosowanie głębokiego brodzika.

Wannę zalecamy, gdy większość domowników lubi długie i relaksujące kąpiele. Wybór wanny to także konieczność dla rodzin z dziećmi – i to zarówno z tymi bardzo małymi, jak i nieco starszymi. Oczywiście aby w łazience zainstalować wannę musimy dysponować niezbędną przestrzenią.

Kompromisowym wyjściem pomiędzy zaletami prysznica i wanny może być zastosowanie parawanu prysznicowego. Jeśli rozmiary łazienki nie pozwalają na zainstalowanie osobno wanny i kabiny prysznicowej, wówczas wanna wyposażona w parawan jest optymalnym rozwiązaniem. Wanna połączona z prysznicem wydaje się być idealną propozycją gdy w niewielkiej łazience usiłujemy pogodzić wiele funkcji.

Toaleta w łazience czy osobnym pomieszczeniu?

Bez względu na to czy dysponujemy jednym czy więcej pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi w domu lub mieszkaniu wskazane jest, by toaleta znajdowała się w każdej łazience. Jeśli decydujemy się na osobną toaletę warto, ze względów higienicznych, zainstalować w niej również umywalkę – nawet niewielką, 30–to centymetrową. Jeśli przestrzeń takiej dodatkowej toalety pozwoli, możemy ją łatwo przekształcić w dodatkową łazienkę instalując kabinę prysznicową.

Ile umywalek?

Wybór liczby umywalek w łazience jest uzależniony w głównej mierze od wielkości łazienki. Jeśli dysponujemy wystarczającą powierzchnią, a domownicy mają zbliżony rozkład dnia (na przykład korzystają z łazienki w zbliżonych porach), wówczas warto zainstalować dwie umywalki.

Jeśli dostępna przestrzeń nie pozwala na większą liczbę umywalek, należy wówczas się zdecydować na jedną, ale o rozmiarach pozwalających na komfortowe z niej korzystanie. Warto również pamiętać, iż w rodzinnej łazience umywalka służy nie tylko do mycia, wykorzystuje się ją również do drobnych przepierek. Uwzględniając więc jej dodatkowe funkcje, warto wybrać większą umywalkę.

Bidet

W wielu nowoczesnych łazienkach bidet jest już wyposażeniem standardowym. Jednak na decyzję o jego zainstalowaniu największy wpływ mają potrzeby i upodobania użytkowników oraz – co chyba najważniejsze – dostępna przestrzeń w łazience. Bidet uważa się bowiem za element wyposażenia dodatkowego, bez którego funkcjonalność łazienki nie zostanie znacząco uszczuplona. Bidet i toaleta wymagają zarezerwowania około 1-1,2 metra kwadratowego łazienki, na co nie każdy może sobie pozwolić. Pewnym kompromisowym wyjściem może być zastosowanie w umywalce zainstalowanej obok toalety specjalnej baterii z wysuwaną rączką. Wówczas funkcje bidetu może spełniać miska WC.

Pralka w łazience

Gdy nie dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem na pralnię, to właśnie łazienka jest najbardziej praktycznym miejscem do wstawienia pralki. Instalując pralkę w łazience uzyskujemy dostęp do wody oraz innych urządzeń przydatnych podczas prania – wanny czy umywalki.

Decydując się na instalację pralki w łazience warto pamiętać, iż najczęściej zajmuje ona dość wiele miejsca, trzeba więc przewidzieć przestrzeń na jej wygodną i bezpieczną obsługę. Należy też uwzględnić miejsce do przechowywania brudnej bielizny i środków piorących. Najlepiej by pralka w łazience była schowana – we wnęce, pod blatem czy w specjalnej szafce. Miejsce na pralkę powinno być od niej szersze o około 10 centymetrów ze względu na drgania i wibracje podczas pracy, a także na możliwość bezproblemowego wysunięcia urządzenia w razie potrzeby.

Planując lokalizację pralki w łazience trzeba pamiętać o warunkach bezpieczeństwa, pralka jest bowiem urządzeniem elektrycznym. Normy określają minimalną odległość pralki od wanny czy umywalki na 60 centymetrów.

Harmonia wystroju łazienki

Ze względu na potrzebę harmonijnego wyglądu całości wystroju ważne jest umieszczanie odpowiednich urządzeń obok siebie. Starajmy się nie ustawiać obok siebie toalet i umywalek czy wanien i kabin prysznicowych. Ciekawym sposobem rozdzielenia łazienki na strefy funkcjonalne mogą niskie ścianki, umożliwiające rozdzielenie części łazienkowej od toaletowej.

Wygodne ustawienie elementów łazienki

Wygoda i bezpieczeństwo łazienki również zależą od właściwego umieszczenia elementów wyposażenia. Ważne jest zarówno usytuowanie elementów w pomieszczeniu jak i zachowanie prawidłowych odległości pomiędzy nimi.

Urządzenia w łazience nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie. Wokół każdego z elementów wyposażenia powinniśmy zaplanować niezbędną ilość wolnej przestrzeni pozwalającej na wygodne i bezproblemowe z niego korzystanie.

Przy zestawieniu naszych planów ustawienia łazienki z rzeczywistym pomieszczeniem może się okazać, że niektóre zamierzenia trzeba będzie skorygować.

Piony kanalizacyjne

Planując wyposażenie w łazience z konieczności jesteśmy uzależnieni od jej stałych elementów. Jednym z nich jest położenie pionu kanalizacyjnego. Pion kanalizacyjny niejako wymusza lokalizację innych elementów wystroju łazienki – toalety, kabiny prysznicowej czy wanny. Urządzenia mające odpływ blisko podłogi – toaletę, wannę, prysznic – powinno się umieszczać możliwie najbliżej pionu. Dla toalety długość połączeń z pionem kanalizacyjnym nie może przekraczać 1 metra, dla wanny czy kabiny prysznicowej – 3 metrów. Dłuższe przyłącza komplikują nieco konstrukcję wymagane są bowiem wtedy dodatkowe przewody napowietrzające oraz otwory rewizyjne.

Stałe elementy architektury – drzwi i okna

Jeśli w łazience jest okno, planując rozmieszczenie wyposażenia musimy uwzględnić jego wielkość i położenie.

Dostęp do okna powinien pozostać w miarę możliwości swobodny. Na przykład, umieszczając pod oknem umywalkę pamiętajmy, iż uniemożliwi to zawieszenie nad nią lustra, z kolei wanna pod oknem utrudnia jego otwieranie czy mycie.

O rozmieszczeniu wyposażenia decyduje też położenie drzwi łazienki. Czasem aby ustawić wannę czy prysznic w wygodniejszym miejscu, warto nawet zmienić pierwotnie planowane położenie drzwi do łazienki.

Godna przypomnienia jest też zasada o umieszczaniu na wprost drzwi urządzeń najbardziej atrakcyjnych – wiadomo bowiem, iż po wejściu do łazienki nasz wzrok pada w pierwszej kolejności na elementy leżące na wprost. Dlatego też sugeruje się, by nie umieszczać na wprost drzwi toalet czy bidetów – zapewni nam to też niezbędne poczucie intymności podczas korzystania z łazienki.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 30, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: izolacje