Start Arrow Wiadomości Arrow Rachunki powiernicze dla deweloperów trudno dostępne

Rachunki powiernicze dla deweloperów trudno dostępne

Według ustawy o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich, każdy deweloper musi posiadać rachunek powierniczy, na który wpływają pieniądze od nabywców. Obecnie takie rachunki są jednak w ofercie nielicznych banków. Co jest tego przyczyną?

Z informacji zebranych przez Home Broker wynika, że ofertę rachunków powierniczych dla deweloperów i ich klientów wprowadziło jak dotąd sześć banków. Są to: PKO BP, Raiffeisen, Millennium, DnB Nord, ING oraz Kredyt Bank. Wszystkie banki z wyjątkiem Raiffeisen Banku mają w ofercie rachunki otwarte i zamknięte. Raiffeisen wprowadził tylko rachunki zamknięte.

Nie dość, że oferta banków jest póki co skromna, to nie zabiegają one na razie o deweloperów. – Nie otrzymałem jeszcze żadnej oferty dla naszych klientów. Przypuszczam, że banki traktują dziś rachunki powiernicze jako produkt niszowy – ocenia Michał Okoń, dyrektor sprzedaży i marketingu Marvipolu. – Prawdopodobnie większy ruch w tym segmencie zacznie się za rok, kiedy wszystkie nowe projekty będą już wymagały rachunków powierniczych – dodaje.

Podobnego zdania jest Marek Poddany, wiceprezes Związku Firm Deweloperskich i jednocześnie szef firmy Sedno. – Rynek czeka aż uformuje się jakaś praktyka stosowania rachunków. Poza tym, cały czas mówi się o konieczności nowelizacji ustawy deweloperskiej. Prawdopodobnie dlatego nie zgłosił się do mnie jeszcze żaden bank ze swoim produktem.

Bank jak księgowy

Jak taki rachunek wygląda? Posiadaczem rachunku jest deweloper, ale są na nim ewidencjonowane odrębnie wpłaty każdego nabywcy mieszkania. W uproszczeniu można powiedzieć, że każdy nabywca ma swoje subkonto. – Jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy środki od każdej osoby zostały wpłacone, ile było transz czy kiedy zostały one przekazane deweloperowi – informuje Adriana Kluczek z Kredyt Banku.

Jak wyjaśnia, dla banku najbardziej pracochłonne etapy to skonstruowanie umowy z deweloperem, która musi dokładnie określać warunki przekazywania mu środków, a następnie wypłata każdej puli. – Bank musi dokładnie sprawdzić czy wszystkie warunki zapisane w umowie zostały spełnione, czyli przede wszystkim czy określony zakres prac na budowie został wykonany. Może to zrobić sam albo skorzystać z usług firmy zewnętrznej.

Cena odpowiedzialności

Adriana Kluczek zwraca też uwagę na związaną z tym dużą odpowiedzialność banku. Ten czynnik, w połączeniu z koniecznością weryfikacji warunków przez pracownika banku przed każdą wypłatą powoduje, że rachunki powiernicze raczej nie będą tanie.

Jedyny bank, który ujawnił swoje stawki podał, że otwarcie rachunku kosztuje 2 tys. zł w przypadku, gdy deweloper korzysta z kredytowania w tym banku. Jeśli deweloper nie kredytuje się w PKO BP zapłaci 5 tys. zł za otwarcie rachunku zamkniętego i 10 tys. zł – otwartego. Do tego dochodzi miesięczna opłata za prowadzenie w kwocie 60 zł oraz prowizje od wpłat (a dokładnie ich przypisania do subkonta danego nabywcy) oraz wypłat.

W przypadku wpłat w formie przelewów jest o 0,02% kwoty, ale nie mniej niż 10 zł. Wypłaty z rachunku obciążane są z kolei prowizją 0,04% (ale nie mniej niż 15 zł) dla rachunku otwartego i 0,02% (nie mniej niż 60 zł) dla zamkniętego. Pozostałe banki zasłaniają się indywidualnym podejściem do każdego klienta. A to zależy przede wszystkim od liczby nabywców, których wpłaty trzeba ewidencjonować, liczby transz, lokalizacji inwestycji oraz wspomnianej już współpracy dewelopera z bankiem przy innych produktach. Warto przypomnieć, że według ustawy koszt prowadzenia rachunku ponosi deweloper, można jednak śmiało zaryzykować tezę, że finalnie będą nim obciążeni klienci.

Wysokie ryzyko banku w przypadku gwarancji

Dodatkowego wynagrodzenia bank zażąda w przypadku gdyby klienci dewelopera chcieli skorzystać z gwarancji bankowej. Taki produkt będzie wymagał indywidualnej wyceny z uwagi na wysokie ryzyko. Dlatego konieczna będzie szczegółowa analiza każdej inwestycji i dodatkowe zabezpieczenie dla banku – wyjaśnia Kinga Łagowska, rzecznik Idea Banku (bank jeszcze nie ma w ofercie rachunków powierniczych, ale już nad nimi pracuje). Można więc przypuszczać, że rachunki z gwarancją będą stosowane marginalnie. Wśród banków, które już wprowadziły rachunki powiernicze, opcji z gwarancją nie oferują np. ING i Millennium. Takie rachunki posiada natomiast np. DnB NORD.

Autor: Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 31, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty