Start Arrow Wiadomości Arrow Dostępne mniejsze mieszkania na rynku

Dostępne mniejsze mieszkania na rynku

Rok 2009 pokazał widoczny spadek przeciętnych powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. W budownictwie indywidualnym, zmniejszyła się powierzchnia dostępnych mieszkań dopiero od początku 2011 roku. Czy rynek budowlany wreszcie zaczął dostosowywać wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu?

W październiku 2005 roku średnia wielkość lokali wynosiła 57,7 m kw. W kwietniu tego roku przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera miało 58,7 m kw. powierzchni. Czwarty miesiąc bieżącego roku przyniósł spadek średniej powierzchni nowego mieszkania o 7,9 m kw. względem kwietnia 2011 roku.

Pomimo kryzysu trwającego od kilku lat deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem zgłaszanego popytu. Nabywcy zgłaszają chęć zakupu mniejszych mieszkań o powierzchni około 50 m kw. – wynika z badań Home Broker o preferencjach potencjalnych kupujących. Deweloperzy starają się sprostać oczekiwaniom, dlatego powoli sytuacja w tym względzie zmienia się.

Deweloperzy

(Źródło: GUS)

Jak widać na wykresie od stycznia do lipca w 2006 roku średnia wielkość mieszkań osiąga 62,6 m kw. natomiast w lipcu podnosi się do 63,9 m kw., co pokazuje wzrost o 1, 3 m kw. W kolejnych latach oprócz stycznia 2008 roku, dostrzegamy tendencję wzrostową przeciętnej powierzchni mieszkań, która osiąga swój punkt kulminacyjny pod koniec 2008 roku z wynikiem przekraczającym 68 m kw. Od stycznia 2009 roku do chwili obecnej dostrzegamy spadek w metrażu mieszkań o 3,7 metrów, jednak to jeszcze nie powrót do pozycji wyjściowej jaka była w styczniu 2006 roku.

Budownictwo indywidualne

(Źródło: GUS)

W styczniu 2006 roku średnia wielkość nowego domu przekraczała 142 m kw., gdzie chwilowy spadek nastąpił w styczniu 2008 roku zbliżając się do wyniku z tego samego miesiąca w roku 2006. Od 2008 roku można dostrzec tendencję wzrostową o średniej wielkości domów osiągając na koniec 2010 roku przeciętną wielkość zbliżoną do 146 metrów. Od 2011 roku do dnia dzisiejszego średnia wielkość nowego domu budowanego przez osobę fizyczną to 141 m kw.

Spółdzielnie

W marcu jak i kwietniu spółdzielnie oddały do użytkowania mieszkania większe niż deweloperzy. To nieoczekiwana zmiana ponieważ spółdzielnie standardowo oddają bowiem do użytkowania mieszkania o mniejszej powierzchni niż te budowane przez deweloperów.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 4, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: schody i balustrady w domu