Start Arrow Wiadomości Arrow Na rynku wtórnym wydłużył się czas sprzedaży mieszkań

Na rynku wtórnym wydłużył się czas sprzedaży mieszkań

Do 168 dni wydłużył się czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym – wskazują najnowsze dane Home Broker. Po stronie sprzedających można dopatrzeć się rekordowych upustów, natomiast problem pojawia się z szybkim uzyskaniem kredytu.

Transakcje kupna/sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, które zawarto w maju, miały swój początek 5,5 miesiąca wcześniej – tyle czasu upłynęło przeciętnie od wystawienia oferty na rynek do podpisania umowy ostatecznej. Najdłuższy okres w historii badania z wynikiem 168 dni, prowadzone jest przez Home Broker od stycznia 2009 roku. W porównaniu do transakcji zawartych w kwietniu całkowity proces sprzedaży wydłużył się średnio o 26 dni.

Długi okres szukania nabywcy

Najdłuższym etapem w całym procesie sprzedaży jest okres od wystawienia oferty do zawarcia umowy przedwstępnej. Dla transakcji sfinalizowanych w maju trwał on średnio 3,5 miesiąca. Etap ten znacznie wydłużył się względem transakcji kwietniowych o 18 dni. Warto zwrócić uwagę, że na pogorszenie wyniku względem kwietnia mogły wpłynąć  wolne dni na początku maja.

Sprzedający obniżają ceny

Do tej pory wydłużanie procesu sprzedaży mieszkań można było tłumaczyć rozbieżnością w oczekiwaniach cenowych sprzedających i kupujących, lecz w maju miał miejsce rekordowy wzrost zakresu negocjacji cenowych. Różnica między średnią ceną transakcyjną i ofertową, od początku 2012 roku do kwietnia kształtowała się na poziomie 4,5%, zaś dla umów przedwstępnych podpisanych w maju podskoczyła do 7,2%. Jest to rekordowy wynik. Obniżka jaką można zobaczyć na wykresie poniżej o 7,3% oznacza możliwość kupna po niższej cenie mieszkań. Jeśli taka tendencja chęci do negocjacji  się utrzyma, to zdecydowanie wzrośnie płynność na rynku mieszkań.

( Średnia różnica między ceną oferowaną i transakcyjną mieszkania, fot. Home Broker)

Problem z uzyskaniem szybkiego kredytu

Wydłuża się okres jaki upływa od zawarcia umowy przedwstępnej do podpisania umowy ostatecznej. Ten etap traktuje się jako czas potrzebny do zdobycia finansowania. Dla transakcji sfinansowanych w maju przekroczył on 61 dni i trwa już dwa miesiące. Jak mówi Aleksandra Łukasiewcz, prezes HB Dorady Finansowi  – Obserwujemy z jednej strony większą skrupulatność banków na etapie analizy kredytowej, a z drugiej opóźnienia w instytucjach, które mają dobrą ofertę i do których doradcy składają najwięcej wniosków kredytowych.

Drugi etap, czyli od podpisania umowy przedwstępnej do ostatecznej, podlega sporym wahaniom z miesiąca na miesiąc. Trzeba jednak pamiętać, że na wydłużenie tego etapu mogły mieć wpływ wolne dni w kwietniu oraz maju.

(Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań, fot. Home Broker)

Autor: Katarzyna Siwek, Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 14, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: rośliny do domu i ogrodu