Start Arrow Wiadomości Arrow Problem z kredytem przy zakupie domu do generalnego remontu

Problem z kredytem przy zakupie domu do generalnego remontu

Kiepski stan techniczny nieruchomości bardzo często idzie w parze z okazyjną ceną. Dla nabywcy, który ma możliwość przeprowadzenia remontu tanio i solidnie, może to być znakomita okazja inwestycyjna. Jednak stan techniczny kupowanej nieruchomości jest dla banku ważny, jak zdolność kredytowa osoby składającej wniosek.

Remont w kupionym mieszkaniu z rynku wtórnego – w zależności od potrzeb – można przeprowadzić w różnym standardzie i sporo dzięki temu zaoszczędzić a zarazem podnieść wartość nieruchomości. Jednak  jeśli dom czy mieszkanie są bardzo zaniedbane, bank może odmówić kredytu lub uzależnić jego udzielenie od przeprowadzenia remontu.

Mieszkanie do remontu nie jest wystarczającym zabezpieczeniem

Jeśli nie posiadamy własnych środków na zakup i remont mieszkania to z punktu widzenia instytucji finansowej nie będziemy idealnym klientem. Ponieważ dla banku podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka finansowanej nieruchomości. Dlatego wartość nieruchomości musi być w dobrym stanie technicznym i na tyle atrakcyjna, aby w razie problemów ze spłatą kredytu łatwo ją sprzedać.

Banki zasadniczo deklarują, że są zainteresowane udzielaniem kredytów na zakup nieruchomości w kiepskim stanie technicznym. Jednak równocześnie instytucje finansowe bardzo wyraźnie zaznaczają, że ich decyzja będzie zależała nie tylko od wyniku badania zdolności kredytowej wnioskującego, ale także od stanu technicznego nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany.

Bank przygląda się nieruchomością

Banki dopuszczają dwie procedury. Przy niewysokich kwotach kredytu, kontroli stanu technicznego może dokonać pracownik banku uzbrojony w aparat fotograficzny. Natomiast, gdy wniosek kredytowy opiewa na wyższą sumę, wymagany może być operat szacunkowy, w którym rzeczoznawca określa stan techniczny nieruchomości.

Instytucja finansowa udziela kredyt na zakup i remont

Żaden bank nie dyskwalifikuje z góry wniosków o kredyt na zakup zaniedbanego mieszkania, gdyż każda decyzja kredytowa jest podejmowana indywidualnie, po zapoznaniu się ze stanem technicznym lokalu. Kilka banków zaznacza, że jeżeli stan lokalu okaże się zły, nie ma możliwości uzyskania kredytu tylko na zakup mieszkania. Jedynym sposobem, by pożyczyć pieniądze, jest wtedy złożenie wniosku o kredyt na zakup lokalu i jego remont. O takim ograniczeniu poinformowały banki: Alior Bank, Euro Bank, mBank, MultiBank i Polbank.

Instytucje finansowe po zbadaniu stanu technicznego nieruchomości i od jego oceny wyda opinię, czy osoba dysponująca zdolnością kredytową będzie mogła pożyczyć pieniądze na taką inwestycję. Banki zażądały od nabywcy szczególnie zaniedbanego mieszkania, również pod względem stanu technicznego, by połączył zakup z remontem. Należy jeszcze pamiętać o przedstawieniu zgody nadzoru na remont upatrzonej przez nas nieruchomości.

( Warunki udzielenia kredytu za zaniedbaną nieruchomość, Źródło: Banki, VI 2012 rok, fot. Home Broker)

Autor: Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy Magdalena Piórkowska, Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 15, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: mała architektura, taras i ogród zimowy