Start Arrow Wiadomości Arrow Opłacalne użytkowanie wieczyste dla przedsiebiorców

Opłacalne użytkowanie wieczyste dla przedsiebiorców

Użytkowanie wieczyste nadal budzi wiele niepewności finansowych, księgowych i podatkowych. Każda decyzja o przekształceniu wymaga od przedsiębiorców indywidualnych analiz i dokładnej oceny ryzyka i korzyści z nim związanych. Również samorządy będą musiały przygotować się do zmian planując swoje przychody z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste – tak twierdzą eksperci firmy doradczej Deloitte.

Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego mają osoby prawne, w tym spółki handlowe, będące użytkownikami wieczystymi, oraz właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego. Podstawowym warunkiem zakwalifikowania się do przekształcenia jest co do zasady fakt posiadania prawa użytkowania wieczystego na dzień 13 października 2005 r.

Jak przekształcić nieruchomość we własność?

Aby przekształcić nieruchomość we własność wystarczy złożyć wniosek do odpowiedniego organu administracyjnego, w zależności od tego, czy nieruchomość podlega pod Skarb Państwa czy jednostkę samorządu terytorialnego. Dokument powinien zawierać żądanie przekształcenia użytkowania wieczystego. Od rozstrzygnięcia w zakresie przekształcenia przysługują środki odwoławcze, a także możliwość zaskarżenia decyzji w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Opłata za przekształcenie jest ustalana w decyzji o przekształceniu i może zostać rozłożona na raty od 10 do 20 lat  – na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jej wysokość zależy głównie od rynkowej wartości prawa własności gruntu oraz dotychczasowego okresu trwania użytkowania wieczystego.

Przekształcającym nieruchomość przysługują bonifikaty, które są ustalane indywidualnie np. nieruchomości wpisane do rejestru zabytków – zyskują zniżkę w wysokości 50% opłat. Natomiast na nieodpłatne przekształcenie mogą liczyć spółdzielnie mieszkaniowe. Komu się to opłaca?

Atrakcyjność przekształcenia zależy od dynamiki przyrostu opłat za użytkowanie wieczyste w trakcie trwania umowy oraz od daty jego ustanowienia. Generalnie, im bardziej dynamiczny rynek i wyższy potencjał przyrostu oraz im dłuższy okres trwania użytkowania w przeszłości, tym bardziej korzystna zmiana.

Przekształcenie może być przeprowadzone na korzystnych warunkach i chronić przed ryzykiem kilkusetprocentowych wzrostów opłat z tytułu użytkowania wieczystego w przyszłości. „Podstawą decyzji o przekształceniu powinna być przede wszystkim indywidualna analiza przypadku. To co należy rozważyć, to przede wszystkim ryzyko związane z prawidłowym ustaleniem wysokości opłaty z tytułu przekształcenia, a w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia, konieczność przeprowadzenia procedury odwoławczej. Przedsiębiorcy muszą także pamiętać o potrzebie uzyskania akceptacji banku finansującego nabycie danej nieruchomości” – podkreśla Marta Kamionowska z Deloitte.

Autor: Deloitte Polska


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 18, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty