Start Arrow Wiadomości Arrow Deregulacja zawodu pośrednika a jakość oferowanych usług

Deregulacja zawodu pośrednika a jakość oferowanych usług

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest perspektywiczną gałęzią gospodarki z szerokimi możliwościami dalszego rozwoju. W Polsce licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami posiada ponad 17 tysięcy osób. Większość działających na rynku agentów nie ma uprawnień i działa pod nadzorem pośredników z licencją.

Według szacunków sieci agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy wartość polskiego rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami to przynajmniej miliard  złotych rocznie. Większość działających agencji to firmy lokalne, których obecnie jest około 300 biur. Jednak biura nieruchomości aktywnie rozwijają swój biznes poprzez sieć placówek franczyzowych.

Dotychczas pośrednik pobierał wynagrodzenia od obu stron transakcji. Przeciętne wynagrodzenie  wynosiło 2,9% ceny  transakcyjnej nieruchomości + VAT, od każdej ze stron. W 2008 roku ta sytuacja się zmienia na korzyść pobierania prowizji tylko od jednej strony transakcji i stosuje się ją konsekwentnie do dziś.

Nowe usługi

Modeli współpracy z klientami pośrednicy muszą wciąż uatrakcyjniać tak samo jak proponowaną ofertę. Obecnie klient powinien otrzymać wszelkie usługi komplementarne przydatne  przy zakupie mieszkania. Standardem jest już  pośrednictwo kredytowe realizowane przez współpracujących doradców lub własne komórki w firmie.
Ostatnio stają się modne pakiety usług posprzedażowych.

Dla kupujących nowe mieszkania np. firma Metrohouse & Partnerzy S.A. przygotowała jak mówi Mariusz Kania: Od 11 kwietnia  dla naszych klientów wdrażamy dwie kolejne usługi. Dla kupujących nowe mieszkania od dewelopera dokładamy profesjonalny odbiór techniczny lokalu z inspektorem. Natomiast każdy klient Metrohouse, który kupi dom lub mieszkanie otrzyma „gwarancję spokoju” – ubezpieczenie assistance na pierwszy rok mieszkania. Jest to unikalny produkt na polskim rynku.

Deregulacja profesji pośrednika

Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami ma być poddana deregulacji. Obecnie, aby otrzymać licencję należy posiadać wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe i półroczne praktyki zawodowe. Po zmianach pośrednikiem będzie mógł zostać każdy. Wystarczy wpis do rejestru i ubezpieczenie OC.

Oczywiście są obawy, że osoby, które do tej pory nie zajmowały się obrotem nieruchomościami będą na własną rękę próbować sił na rynku, ale w dzisiejszych czasach indywidualne działanie pośrednika jest bardzo trudne, mówi Mariusz Kania. – Klienci są coraz bardziej wyedukowani, żyjemy w dobie Internetu, gdzie każdy może znaleźć informacje o rzetelności poszczególnych podmiotów działających na rynku. Wierzę, że po zmianach wzrośnie znaczenie tradycyjnych firm działających od lat na lokalnych rynkach, jak i sieci biur nieruchomości. Klienci będą wybierać sprawdzone marki, aby mieć pewność zachowania standardów obsługi.

Właściciele biur nieruchomości będą musieli zadbać o swój wizerunek oraz zachowanie wysokich standardów pracy z klientem i dostarczenie agentom właściwej wiedzy w ramach szkoleń.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 19, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo