Start Arrow Wiadomości Arrow Trudne warunki mieszkaniowe w Polsce

Trudne warunki mieszkaniowe w Polsce

Część zamieszkiwanych domów Polaków ma bardzo zły standard techniczny. Jedna czwarta mieszkań lub domów jest bez łazienki, a co dziesiąte bez bieżącej wody i 35% bez centralnego ogrzewania. Oczywiście w miastach sytuacja wygląda lepiej, ale nawet w niektórych dzielnicach warszawskich, 20% nieruchomości mieszkaniowych nie ma łazienki, a 10% bieżącej wody.

W 2010 roku z bieżącej wody w kranie nie mogli korzystać mieszkańcy 82,2 tys. domów i mieszkań. Łazienek nie było w 446,1 tysiącach domów (prawie 8%). Zimą brakowało centralnego ogrzewania aż w 880,5 tys. nieruchomości mieszkalnych (ponad 15%).

(Źródło: GUS )

Brak centralnego ogrzewania

Na podstawie dostępnych nieruchomości na rynku obliczono iż, problem braku centralnego ogrzewania dotknął  ponad 15 %  lokali spośród wszystkich miast w Polsce.  Budynkiem z centralnym ogrzewaniem jak definiuje GUS jest : Budynek, w którym wszystkie, bądź niektóre mieszkania są podłączone do instalacji doprowadzającej ciepło z centralnego źródła jego wytwarzania, tj. elektrociepłowni, ciepłowni, kotłowni osiedlowej lub kotłowni lokalnej w budynku wielomieszkaniowym, jak również z własnej kotłowni w budynku indywidualnym. Do budynków wyposażonych w centralne ogrzewanie zalicza się również budynek posiadający instalację etażową, znajdującą się w obrębie tego budynku łącznie z urządzeniem grzewczym.

Jak nie trudno się domyślić gorzej jest na obszarach wiejskich. Jak podaje GUS ponad 34% czyli, aż jeden dom na trzy nie posiada tu centralnego ogrzewania (a więc własnego pieca i instalacji grzewczej)

Łazienka i woda

Jak się okazuje w dzisiejszych czasach nie wszyscy mają dostęp do podstawowych instalacji sanitarnych. W miastach brakuje wodociągów doprowadzających wodę do prawie 1,5 % mieszkań i domów, zaś nieruchomości nie mających łazienek jest prawie 8 %. Natomiast w 24% wiejskich domach brakuje łazienki, zaś bieżącej wody w kranach nie ma w 11%.

Rozbieżność między miastami i dzielnicami

Jednak warunki w Polskich miastach nie są równe. Najlepiej wyposażony w instalację sanitarną jest Olsztyn. Każdy dom i mieszkanie znajdujące się w tym mieście posiada bieżącą wodę – wskazują statystyki GUS. Łazienka znajduje się w 98 na 100 nieruchomości, a centralne ogrzewanie w 96 na 100.

Najgorzej jest w Łodzi, gdyż wodociągi nie są doprowadzone do w 3 na 100 lokali, centralnego ogrzewania brak w 21 na 100 nieruchomości, łazienki nie ma w prawie 15 na 100, a bieżącej wody w 3 na 100.

Różnice w wyposażeniu pojawiają się też na poziomie poszczególnych dzielnic w ramach jednego miasta. W Stolicy centralnego ogrzewania nie ma w mniej niż 1% nieruchomości na Bemowie, ale też prawie w co trzecim mieszkaniu lub domu na Pradze-Północ.

(Źródło: GUS )

Autor: Bartosz Turek Analityk rynku nieruchomości Home Broker


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty