Start Arrow Wiadomości Arrow Nowa ustawa deweloperska hamuje budownictwo

Nowa ustawa deweloperska hamuje budownictwo

Od początku roku do końca kwietnia dynamika rozpoczynanych budów przekroczyła w przypadku deweloperów 70% – wynika z danych GUS. Maj przyniósł spore hamowanie w skłonności inwestorów do rozpoczynania budowy nowych mieszkań. Można ten efekt łączyć z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, która zachęcała do przyspieszenia rozpoczynania jak największej liczby nowych inwestycji przed końcem kwietnia.

Hamuje ustawa deweloperska

Pogorszenie się od maja wyników budownictwa mieszkaniowego można wiązać z efektem wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Wielu deweloperów starało się przyspieszyć wprowadzenie na rynek nowych inwestycji przed końcem kwietnia, co w oczywisty sposób wyczerpało część potencjału. Powodem są  rachunki powiernicze, których deweloperzy nie muszą oferować nabywcom mieszkań, o ile rozpoczęli sprzedaż przed końcem kwietnia.

Na rachunku bankowym, gromadzone są środki wpłacane przez nabywców. W najmniej restrykcyjnej formie (rachunek powierniczy otwarty) deweloper nie może z wpłacanych pieniędzy dowolnie korzystać (jak to było dotychczas), tylko musi przeznaczyć je na finansowanie budowy konkretnej inwestycji. Dostęp do funduszy firma budująca mieszkanie dostanie najwcześniej po osiągnięciu 10-proc. zaawansowania prac budowlanych. Firma, która nie dysponuje środkami własnymi, stosując rachunek, jest zmuszona posiłkować się zewnętrznymi źródłami finansowania: kredytem, emitując akcje lub obligacje. Takie finansowanie rodzi dodatkowe koszty w wysokości około 10-13% w skali roku.

( Źródło GUS )

Spadek rozpoczętych budów przez deweloperów

W kwietniu wynik deweloperów i inwestorów indywidualnych był zbliżony. W maju rozpoczęto budowę 15,6 tys. mieszkań a prawie dwie trzecie z nich rozpoczęli inwestorzy indywidualni. Obszar liczby lokali, na których budowę wydano pozwolenia, w maju było o 6,3% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W piątym miesiącu 2012 roku wydano pozwolenia na budowę 15,5 tysięcy mieszkań.

Największą w tej kategorii dynamikę wzrostu notuje kategoria pozostałych inwestorów. Nie musi to jednak świadczyć o zmianach w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Wyniki działalności pozostałych inwestorów są bowiem bardzo nieregularne, co jest powodowane  niewielką skalą ich działalności na tym polu. W przypadku deweloperów odpowiedzialnych za jedną trzecią wydanych pozwoleń można dostrzec spadek o 8,8% względem analogicznego okresu przed rokiem. Jednak jeszcze miesiąc temu dynamika wzrostu w tej kategorii wyniosła aż 72,2% (r/r).

( Źródło GUS )

Oddanych mieszkań przybywa

W maju liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła 10,1 tys. sztuk i była ona wyższa niż w tym samym miesiącu przed rokiem o 15,1%. Na poprawę wyników w tym obszarze, wpływają także deweloperzy. Idąc za danymi podanymi przez  GUS w maju oddali oni do użytkowania 4 tys. lokali, czyli o 19,2% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Wynik ten doskonale wpisuje się w widoczny  na rynku od kilku miesięcy trend. Wpływa na to okres kończących się budów, których rozpoczęcie przypada na pierwszą falę pokryzysowego ożywienia.

( Źródło GUS )

 

 

Autor: Bartosz Turek Analityk rynku nieruchomości Home Broker


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 21, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekt domu