Start Arrow Wiadomości Arrow Deklarowany budżet nabywcy na zakup mieszkania to 287 tysięcy.

Deklarowany budżet nabywcy na zakup mieszkania to 287 tysięcy.

Przeciętny nabywca chce kupić mieszkanie za 287 tysięcy. Średnia zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny osiągającej dochód na poziomie 5 tys. zł netto wynosi obecnie 364 tys. zł – wskazują dane Home Broker. Różnica wynosi ponad 81 tysięcy złotych. Oznacza to, że przeciętny nabywca nie powinien mieć problemów ze sfinansowaniem zakupu nieruchomości.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie przewidują, że transakcja ta pochłonie znacznie mniej środków niż wynosi średnia zdolność kredytowa. Mniej więcej od połowy ub.r. trwa bowiem trend spadkowy w zakresie przeciętnej zdolności kredytowej, wywołany m.in. nowymi rekomendacjami nadzoru.

( Źródło: Home Broker )

Zdolność kredytowa

Według danych Home Broker, który na bieżąco gromadzi statystyki dotyczące przewidywanych budżetów na zakup nieruchomości, w I kwartale nabywcy gotowi byli wydać na własne M średnio 286,7 tys. zł.  Te dane dotyczą ośmiu największych rynków w Polsce. Jeżeli zdolność kredytowa 3 osobowej rodziny wynosi obecnie  364 tys. zł, to nadal byłaby ona o ponad 81 tysięcy mniejsza od średniej zdolności kredytowej. Nie podlega wątpliwości, że dziś zapas jest znacznie mniejszy niż przed rokiem, kiedy to wynosił 143 tysiące.

( Źródło: Home Broker )

Zakładany budżet

Zakładany budżet jest wypadkową oczekiwanej ceny nieruchomości oraz oczekiwanej zdolności kredytowej w przypadku finansujących się kredytem. Trzeba sprawdzić, czy oczekiwana cena jest adekwatna do realiów rynkowych. Oczywiście należy zauważyć, że poziom budżetów kupujących jest dość stabilny w czasie. Kwota zadeklarowana w I kwartale 2012 roku, była co prawda o prawie 6% mniejsza niż rok wcześniej, ale odpowiada to spadkowi cen transakcyjnych, który miał miejsce w tym okresie.

Czynniki wpływające na deklarowany budżet kupujących

Jeśli więc deklarowane budżety kupujących miałyby być przez nich zaniżone (co może prowadzić do większych problemów z uzyskaniem kredytu), to gównie z wyniku nieznajomości realiów rynkowych.

  • Kupujący często myślą, że ceny są niższe niż w rzeczywistości, albo liczą na obniżkę cen podczas negocjacji z wykonawcą. Niestety nie zawsze rozmowy kończą się obniżeniem ceny lokalu.
  • Reklamy zamieszczane przez deweloperów, stosują zasadę „cena od” co powoduje, że kupujący sugerują się właśnie tą ceną (która nie zawsze jest prawdziwa, albo ukryte są w niej dodatkowe opłaty- co generuje wyższe koszty)
  • Kupujący często sugerują się średnią ceną dla danego miasta, bądź ograniczają się do najbardziej popularnej dzielnic ( w Warszawie poszukiwania mieszkań zazwyczaj zaczynają się od popularnego a zarazem drogiego: Mokotowa, Śródmieścia, Żoliborza itp.)

Prowadzi to do sytuacji, kiedy oczekiwany budżet okazuje się zaniżony względem faktycznych możliwości zawarcia transakcji.
Warto zwrócić uwagę na sytuację w poszczególnych miastach, która różni się od siebie w deklarowanym budżecie, gdyż  np. spadł we Wrocławiu i w Krakowie, a wzrósł w Katowicach czy Łodzi.

( Źródło: Home Broker )

Autor: Katarzyna Siwek, Robert Latuszek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 26, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty