Start Arrow Wiadomości Arrow Gdzie najmocniej konkurują deweloperzy?

Gdzie najmocniej konkurują deweloperzy?

W Polsce większość nieruchomości mieszkalnych budują inwestorzy indywidualni, czyli osoby fizyczne – dane GUS. W zaledwie pięciu miastach powstaje ponad połowa mieszkań deweloperskich. Największa konkurencja między firmami rozgrywa się w Krakowie, gdzie na jeden lokal, którego budowę deweloperzy rozpoczęli w ubiegłym roku przypada 92 mieszkańców.

Jak wskazują dane 40% mieszkań, których budowę rozpoczęto w ubiegłym roku to efekt działalności deweloperskiej. Natomiast sektor budownictwa spółdzielczego, komunalnego i zakładowego, łącznie odpowiedzialne są za rozpoczęte budowy zaledwie 4% nowych mieszkań.

Deweloperzy budują w największych miastach

Deweloperzy swoją działalność skupiają na największych miastach natomiast sektor budownictwa indywidualnego jest bardziej rozproszony, co pokazują dane GUS-u. W miastach wojewódzkich wgrywają deweloperzy – w 2011 roku rozpoczęli budowę 44,3 tys. nieruchomości, co odpowiada ponad 68% ich ogólnej liczby.

Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowy zaledwie 5,3 tys. nieruchomości mieszkalnych, co daje im udział na poziomie 6% w ogólnej liczbie. Najwięcej deweloperzy budują w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Łącznie rozpoczęli budowę 33,6 tys. mieszkań, co powoduje że na te pięć miast przypada ponad połowa (52%) mieszkań budowanych przez deweloperów.

W Opolu najmniej inwestycji

Jak widać na przedstawionym poniżej wykresie prekursorem w nowych inwestycjach budowlanych jest nadal Warszawa a następnie kolejno: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań.

Nie wszędzie w Polskich miastach można liczyć na tak dużą liczbę rozpoczętych nowych budów. Z danych GUS wynika, że mniej niż 600 mieszkań w roku 2011 miało powstać w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie, Kielcach i Opolu, gdzie sytuacja jest nieciekawa. Tam firmy rozpoczęły budowę zaledwie 166 mieszkań, co nie wpływa dobrze na rozwój miasta.

Powodów może być wiele. – Głównym jest ograniczony popyt i poziom marż, które deweloperzy mogą uzyskać. Firmy z Opola wolą budować np. we Wrocławiu, który jest położony niedaleko, a za metr kwadratowy nowego mieszkania można tam dostać 5 – 6 tys. zł za metr. W Opolu jest to około 4 tys. zł za metr, a co ważne koszty budowy są w obu miastach zbliżone – tłumaczy Marcin Kucharski, kierownik oddziału Home Broker z Opola. Dodatkowo centrum Opola jest obecnie bardzo zabudowane i trudno tam znaleźć miejsce na kolejną inwestycję, a budowy na obrzeżach nie są atrakcyjne dla kupujących z uwagi na ceny, które są podobne do tych z centrum.

( Źródło: GUS)

Kraków górą

W kategorii stosunku liczby budowanych przez deweloperów mieszkań do liczby mieszkańców to Kraków wygrywa z Warszawą. W Krakowie bowiem na jedno mieszkanie, którego budowę deweloperzy rozpoczęli w 2011 roku przypada zaledwie 92 mieszkańców tego miasta. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmuje Wrocław (111 mieszkańców na lokal) i Gdańsk (112 mieszkańców na lokal).

Stolica znajduje się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem na poziomie 126 mieszkańców w przeliczeniu na jedno deweloperskie mieszkanie. Z podium spadł też Poznań, który zajmuje piąte miejsce w zestawieniu liczby rozpoczynanych budów. Średnia dla kraju to 590 osób na jedno rozpoczynane mieszkanie. Z grona miast wojewódzkich gorszy wynik zanotowano jedynie w Opolu (757 mieszkańców na jedno mieszkanie deweloperskie, którego budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku).

( Źródło: GUS)

Autor: Bartosz Turek Analityk rynku nieruchomości Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 27, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: systemy alarmowe