Start Arrow Wiadomości Arrow Dekoniunktura może być szansą dla inwestorów

Dekoniunktura może być szansą dla inwestorów

Obecnie świat ogarnięty jest kryzysem gospodarczym, co przekłada się na trudność w podejmowaniu racjonalnych, gwarantujących zysk decyzji. Z drugiej strony okres słabszej koniunktury może być dla inwestujących bardzo dobrą okazją do pomnożenia wartości swoich aktywów.

Rynek nieruchomości dzięki dużej podaży wysokiej jakości mieszkań, pozwala by ceny kształtowały się na niskim poziomie. Przemyślane decyzje inwestycyjne, oparte na dobrej znajomości rynku, pozwalają w tej sytuacji inwestorom na bezpieczne i gwarantujące zadowalającą stopę zwrotu lokowanie kapitału.

Lokata kapitału

W ostatnich latach w Polsce znacznie rozwinął się rynek instrumentów finansowych związanych z branżą nieruchomości. Inwestorzy chętnie lokowali środki w akcjach spółek deweloperskich, nieruchomościowych certyfikatach inwestycyjnych i listach zastawnych. Takie decyzje wpływały na precyzyjne zarządzanie portfelem i zarazem pozwalały minimalizować ryzyko straty. Jednocześnie  jednak duża wartość posiadanych instrumentów zwiększa ryzyko straty.

Wielu inwestorów sądzi, że pewną lokatą kapitału na rynku nieruchomości są przede wszystkim mieszkania w ukończonych inwestycjach. Jednak ich przyszłej wartości nie da się ocenić, gdyż są one zależna od wahań na światowych rynkach finansowych. Po przeanalizowaniu sektora nieruchomości można dostrzec, że w dłuższej perspektywie wartość zakupionych nieruchomości wzrasta, gwarantując zwrot z dokonanej inwestycji. Warto zauważyć, że lokale w dobrej lokalizacji są zawsze w cenie.

Nowe mieszkania

Kupując gotowe mieszkanie pod klucz, wiemy na co się decydujemy. Nic nas nowego, czy nieprzewidzianego ze strony dewelopera nie zaskoczy. Banki zdecydowanie chętniej pożyczają środki na zakup gotowych inwestycji, a koszty takiego kredytu są stosunkowo niskie. Kredytobiorca nie musi też dodatkowo ubezpieczać kredytu, co jest wymogiem w sytuacji, kiedy inwestycja nie jest jeszcze zakończona.

Potencjalny kupujący może za przystępną cenę liczyć na nieproporcjonalnie wysoki standard danej nieruchomości ponieważ oddawane są inwestycje, które powstawały jeszcze przed kryzysem. Pamiętać trzeba, że koniunktura gospodarcza jest przewrotna, dlatego gdy nadejdą zmiany deweloperzy nie będą, jak teraz gotowi sprzedawać mieszkania bez marży lub poniżej kosztów.

Inne możliwości

Inwestowanie w mieszkania wymaga dużych zasobów kapitału. Wiadomo też, że przy obecnym stanie koniunktury łatwiej jest mieszkanie kupić, niż sprzedać. Dlatego warto pomyśleć o innym równie ciekawym rozwiązaniu, a mianowicie wynajmie. Takie rozwiązanie pozwoli w czasie kryzysu zarabiać na czynszach, a następnie, po poprawie koniunktury, odsprzedać mieszkania po korzystniejszej cenie.

Dla inwestorów zajmujących się rynkiem nieruchomości liczba możliwych sposobów lokowania kapitału na tym rynku jest coraz większa. Jeśli dołączymy do tego zestawu przemyślane decyzje inwestycyjne i umiejętność korzystania z pojawiających się okazji może to sprawić, że czas kryzysu będzie dla inwestorów okresem wyjątkowo korzystnych zakupów.

Autor: Marek Oberda- Layetana Developments Polska


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 29, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty