Start Arrow Wiadomości Arrow EURO 2012: Nie wszyscy zarobili na wynajęciu mieszkań kibicom

EURO 2012: Nie wszyscy zarobili na wynajęciu mieszkań kibicom

EURO 2012 miało stwarzać możliwość niebywałych zysków dla właścicieli mieszkań, którzy zdecydują się wynająć je kibicom. Okazało się jednak, że zainteresowanych ofertami wynajmu mieszkań indywidualnych wcale nie jest tylu ilu się spodziewano.

Dlaczego mieszkania do wynajęcia na czas turnieju nie cieszyły się zainteresowaniem wśród przyjezdnych? Aby odpowiedzieć na to pytanie Agencja Metrohouse & Partnerzy przygotowała listę siedmiu powodów braku zainteresowania taką formą wynajmu.

Ceny zbyt wygórowane

Miejsca noclegowe w prywatnych mieszkaniach miały być atrakcyjną odskocznią od miejsc w obiektach hotelowych. – W wielu przypadkach właściciele mieszkań przesadzili z cenami oferowanymi zagranicznym klientom, którzy wynajmując prywatne mieszkania spodziewali się znacznie niższych kwot, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

(Aktualne średnie koszty wynajmu mieszkań i pokoi, źródło: www.accommodation-euro2012.com )

Średni koszt wynajmu całego mieszkania najwyższy był w Warszawie i wynosił średnio 60 EUR. Prawie o połowę taniej (33 EUR) było we Wrocławiu. Przy wynajmie 1 miejsca w pokoju należało nastawić się na kwotę od 11 do 20 EUR za osobę.

Niski standard

Większym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania w nowych blokach oraz z  miejscem parkingowym. Zapytania jakie były kierowane przez zagranicznych turystów dotyczyły wyposażenia mieszkania w sprzęt RTV, AGD oraz Internetu. Natomiast wiele dostępnych mieszkań  w standardzie posiadało łóżko, a o reszcie wyposażenia o które pytali turyści nie było wcale mowy. Warto podkreślić, że od wynajęcia odstraszały już same zdjęcia mieszkania, które stanowiły antyreklamę oferty.

Lokalizacja

Najłatwiej wynająć mieszkanie turystom było w dzielnicach położonych blisko stadionu oraz w centrum miast. Ważna była odległość do turystycznej części miasta oraz stadionu. Zanotowano mało chętnych, którzy zdecydowali się na wynajęcie mieszkania na obrzeżach miast mimo, iż w ofercie mieli do dyspozycji całe domy. Kibice postawili na szybkość w dotarciu na stadion oraz imprezy, które odbywały się zazwyczaj w centrum miast.

Krótki okres wynajmu

Właściciele wychodzili z przekonania, że uda się wynająć mieszkanie na okres co najmniej 5-7 dni. Jednak tak się nie stało. Z obserwacji Metrohouse wynika, że kibice wynajmują prywatne mieszkania maksymalnie na 3 doby, a duża część potencjalnych najemców poszukiwała mieszkania tylko na jedną noc. Natomiast osoby wynajmujące do ostatniej chwili czekali na kibiców, którzy zdecydują się na dłużej wynająć mieszkanie, lecz w wielu przypadkach tak się nie stało.

Mniej kibiców niż zakładano

Serwis Szybko.pl  przygotował dedykowaną, działającą w 36 językach, witrynę accommodation-euro2012.com. – Okazało się, że największa część jego użytkowników to Polacy (70 proc.). Zainteresowanie obcokrajowców pojawiło się dopiero na początku kwietnia, kiedy odnotowaliśmy znaczny wzrost wizyt na stronie z Anglii, Irlandii, Niemiec i Włoch, mówi Marta Kosińska z portalu Szybko.pl.

Duża konkurencja

Według szacunków Metrohouse i Szybko.pl liczba dostępnych ofert zakwaterowania w prywatnych mieszkaniach w każdym z miast-gospodarzy wahała się między 1300 a 1500. Przy takiej konkurencji w pierwszej kolejności wynajmowane zostały mieszkania o wyższym standardzie i niewygórowanych cenach.

Noclegi nie tylko w miastach-gospodarzach

Dobrym przykładem jest Bydgoszcz. Irlandczycy, wybrali to miasto z uwagi na lokalizację gdyż jest położone przy trasie pomiędzy Gdańskiem i Poznaniem, gdzie ich drużyna miała odbyć swoje mecze.

Na Facebooku odbyła się ciekawa akcja :„Kibice śpiom gdzie chcom”, która miała za zadani zwrócić uwagę na zawyżone ceny wynajmu lokali a zrazem zachęcić mieszkańców i służby porządkowe miast-gospodarzy do przymknięcia oka na kibiców śpiących pod chmurką. Na profilu każdy mógł złożyć swoja propozycję jak spędzić noc pod gołym niebem.

Autor: Metrohouse & Partnerzy SA.


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: pozostałe wnętrza