Start Arrow Wiadomości Arrow Rządy państw szukając oszczędności wyprzedają nieruchomości

Rządy państw szukając oszczędności wyprzedają nieruchomości

W Grecji sprzedano w tym roku aktywa o wartości 80 milionów EUR. Kolejne państwa uważnie przyglądają się posiadanym nieruchomościom i rozważają podobne kroki. W Wielkiej Brytanii pozyskano w ten sposób 190 mln funtów.

Zgodnie z globalnym raportem Deloitte pt. „Polityka zarządzania powierzchnią biurową. Jak poprawić proces zarządzania nieruchomościami w sektorze publicznym” coraz więcej rządów zaczyna patrzeć na posiadane nieruchomości jak aktywa, które mogą przynosić zyski. Pod uwagę brana jest także opcja sprzedaży tych nieruchomości. Dobrym przykładem jest rząd australijski, który planuje sprzedaż niektórych portów.

Opłacalna sprzedaż nieruchomości

W Wielkiej Brytanii wprowadzono oszczędności we wszystkich obszarach administracji zaraz po kryzysie finansowym w 2008 roku. Jak wynika z danych Urzędu Rady Ministrów Wielkiej Brytanii dzięki poprawie kontroli odnawianych umów najmu i dzierżawy, w ciągu ostatnich dwóch lat państwo zaoszczędziło 190 mln GBP. Następny jest czeski rząd. Posiada dużą powierzchnię 1,9 miliona metrów kwadratowych, która obecnie zajęta jest przez administrację publiczną. Chcą efektywniej zagospodarować część powierzchni, gdyż obecnie na jedna osobę przypada 27 metrów kwadratowych. Natomiast  obsługa i utrzymanie majątku kosztuje ponad 2 miliardy EUR.

Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu aktywami?

Zarządzanie aktywami należącymi do administracji publicznej wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowanej strategii. Eksperci Deloitte przedstawiają w raporcie kilka kluczowych czynników sukcesu w zakresie zarządzania nieruchomościami w kontekście ograniczeń budżetowych i zmieniających się potrzeb.

  • Przede wszystkim obszar ten musi być traktowany jako jeden z istotnych koordynowany przez specjalnie wydzielone osoby, które będą dysponowały odpowiednimi uprawnieniami.
  • Ponadto ważna jest właściwa koordynacja poszczególnych aspektów związanych z zarządzaniem majątkiem i stworzenie zintegrowanej strategii we wszystkich jednostkach administracji.
  • Niezbędne jest także zintensyfikowanie wysiłków mających na celu bardziej efektywne gromadzenie i wykorzystywania danych na temat nieruchomości, a także ściślejszą współpracę z sektorem prywatnym.

Każde z państw prowadzi działania mające na celu łączenie jednostek administracji w jednej lokalizacji, ponieważ jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić. Jednak aby naprawdę te oszczędności były widoczne trzeba zastosować bardziej radykalne podejście zwłaszcza we współpracy między departamentami i agencjami, lepszego wykorzystania powierzchni, zasadniczej zmiany dystrybucji aktywów sektora publicznego oraz istotnych przemian kulturowych.

Państwo Polskie

„W Polsce mamy blisko dwa i pół tysiąca gmin, kilkaset powiatów (w tym 65 miast na prawach powiatu) oraz dodatkowo 16 województw, kilkanaście ministerstw, a oprócz tego znaczną liczbę agencji i przedsiębiorstw publicznych. To wszystko oznacza co najmniej setki miliardów złotych w postaci gruntów, budynków i nieruchomości przemysłowych. W 2010 r. wartość księgowa nieruchomości, gruntów i obiektów inżynieryjnych w bilansie M. St. Warszawy to łącznie ponad 70 mld PLN. W przypadku Krakowa analogiczne kwota to ok. 50 mld, a w przypadku np. znacznie mniej zamożnego, ale prężnie się rozwijającego i modernizującego Lublina mówimy o wartości wskazywanego mienia wynoszącej ok. 2 mld PLN. Optymalizacja zarządzania tym majątkiem przełoży się na istotne zwiększenie przychodów instytucji publicznych w Polsce, tym samym oznaczać będzie m.in. przyspieszenie procesów modernizacyjnych miast” – mówi Radosław Kubaś, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 3, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty