Start Arrow Wiadomości Arrow Mniej banków udziela kredytów hipotecznych

Mniej banków udziela kredytów hipotecznych

Coraz mniej banków udziela kredytów hipotecznych. Od początku tego tygodnia zgodnie z nową strategią, ogłoszoną na początku maja, DnB Nord wycofał się z obsługi klientów detalicznych. Na rynku radykalnie ubywa banków, które udzielają kredytów walutowych.

DnB Nord mimo, iż wycofał się z udzielania kredytów hipotecznych to nadal obsługuje wcześniej udzielone kredyty, wciąż mają też na nie szanse kredytobiorcy, którzy złożyli wnioski do końca zeszłego tygodnia.

DNB Nord wycofywał się małymi krokami

Bank od pewnego czasu stopniowo wycofywał się z rynku kredytów mieszkaniowych. Na początku ubiegłego roku zrezygnował z oferty udzielania kredytów w euro, a kredyty w złotych, jakie pozostały jeszcze pół roku stały się mniej atrakcyjne pod względem cenowym.

W zestawieniu Home Brokera za zeszły miesiąc, kredytobiorcom chcącym się zadłużyć na 300 tys. zł i posiadających 25% wkładu własnego, DnB Nord zaproponował marżę na poziomie 2,6% choć jeszcze w październiku oferował stawkę 1% (aktualna średnia na rynku to 1,3%). W październiku bank miał jeszcze bardzo atrakcyjne warunki kredytowania w euro. Przy wykupie pakietu ubezpieczeń proponował obniżkę marży do 1,2% nie pobierając przy tym prowizji za udzielnie kredytu.

Kolejne banki rezygnują z euro

Siedem banków zrezygnowało z udzielania kredytów  w euro. W ubiegłym tygodniu wycofał się też bank Nordea, który znacznie ograniczył ofertę takiego finansowania w marcu b.r. Od czasu ograniczenia oferty, bank przyjmował wnioski tylko od klientów zarabiających co najmniej 15 tys. zł netto (na gospodarstwo domowe).

Od jesieni ub. r., z kredytów walutowych wycofały się jeszcze: PKO BP, Kredyt Bank, BOŚ, Credit Agricole i BNP Paribas (miał w ofercie kredyt 2-walutowy: złoty plus euro). Wpłynęło to na wzrost marży z 1,95% do 3,9%, czyli o prawie 2 pkt. proc. Na taką sytuację miał niewątpliwie wpływ nadzór bankowy wprowadzając kolejne rekomendacje ograniczające dostępność kredytów walutowych.

W którym banku można jeszcze otrzymać kredyt w euro?

W tej chwili kredyt (finansowany w euro) można jeszcze dostać w Deutsche Banku, BZ WBK, Alior Banku, mBanku i MultiBanku, Getin Noble Banku, Polbanku i Raiffeisen Banku. Jednak stawiane są kredytobiorcom wysokie wymagania dotyczące dochodów oraz wkładu własnego, a do tego dochodzi proponowana wysoka marża.

Więcej ofert kredytowych dostępnych jest w złotych. Marża w październiku ub.r. była na poziomie 1,25% a obecnie wynosi 1,2%. Znaczącej zmiany na rynku nie ma, jednak jeśli klient zdecyduje się na dodatkowe produkty w danej instytucji, bank może zaproponować marżę niższą niż 1%.

 

 

Autor: Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 4, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty