Start Arrow Wiadomości Arrow Ilu Polaków nie stać na zakup mieszkania?

Ilu Polaków nie stać na zakup mieszkania?

Statystyczna rodzina powinna zarabiać przynajmniej 40 tys. zł netto rocznie, czyli 3,3 tysiące miesięcznie, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania – dane na podstawie badań przeprowadzonych przez Home Broker. Niestety w 2011 roku takich dochodów nie osiągnął prawie co czwarty Polak.

Home Broker podaje, że cena przeciętnego mieszania sprzedanego w ostatnich 12 miesiącach miała wartość ponad 242 tys. zł. Na podstawie danych ZBP za 4 kwartał zeszłego roku można oszacować, że przeciętny kredytobiorca dysponował około 25-proc. wkładem własnym. Przy oprocentowaniu na poziomie 6,5% i 25-letnim okresie kredytowania, zaciągając kredyt na zakup takiej nieruchomości w złotych trzeba liczyć się z miesięczną ratą na poziomie 1228 zł.

Koszt utrzymania

Nie wolno zapominać o innych wydatkach jakie towarzyszą nam na co dzień.  Do comiesięcznej raty należy dodać koszty związane z eksploatacją nieruchomości, samochodu czy inne wydatki konsumpcyjne. Koszty utrzymania, jakie banki przyjmują dla trzyosobowej rodziny wynoszą od 1,4 tys. zł (Idea Bank i Getin Noble Bank – takie jest minimum, ale liczą się koszty deklarowane przez klienta) do nawet 3,2 tys. zł (Deutsche Bank). Średnio jest to 2184 zł.

To duże uproszczenie, gdyż koszty utrzymania przyjmowane przez banki zależą bowiem od wielu czynników, np. miejsca zamieszkania (ale też liczby osób w gospodarstwie, liczby samochodów itp.). Zwracając uwagę na koszty utrzymania szacowane przez bank dla 3 osobowej rodziny na poziomie 2104 zł (średnia zdeklarowana przez banki 2184 zł i została proporcjonalnie zmniejszona o liczebność gospodarstw domowych, która wynosi 2,89 osoby) oraz miesięczną ratę naszego kredytu na poziomie 1228 zł, minimalny dochód statystycznej rodziny można oszacować na 3,33 tys. zł netto miesięcznie, czyli 40 tys. zł brutto rocznie.

Właśnie dzięki takim zarobkom można starać się na zaciągnięcie kredytu na zakup przeciętnego mieszkania. Na powyższe statystyczne obliczenia wpływ mają inne dodatkowe zobowiązania osób starających się o zaciągniecie pożyczki np. kredyty gotówkowe czy limity zadłużenia dostępne na kartach kredytowych.

Co czwarty Polak nie weźmie kredytu

Jeśli 3 osobowa rodzina musi zarabiać co najmniej 40 tys. zł brutto rocznie, aby dostać pożyczkę na zakup mieszkania to na podstawie danych GUS i Eurostatu można wnioskować, że 24,7% obywateli takiego dochodu w 2011 roku nie osiągnęło.

To jednak nadal optymistyczna prognoza. Dzięki statystykom NBP wiemy, że statystyczny Polak winien jest bankom ponad 14 tys. zł, a oprocentowanie tego długu przekracza 13% w skali roku. Te kryterium doboru osób, które mogą zaczerpnąć pożyczki w banku zmniejsza ich ilość o 10 %. I tak 35 % statystycznych Polaków nie ma szans na własne mieszkanie sfinansowane przez instytucje finansowe.

Z szacunków Home Broker opartych o dane Eurostatu wynika także, że połowa osób zarobiła ponad 20 tys. złotych rocznie. Identyczna liczba osób miała więc do dyspozycji w 2011 roku mniej niż 20 tys. zł dochodu netto. Oczywiście statystyki te uwzględniają wszystkich obywateli.

Czy jest szansa na zmianę?

Polsce potrzebny jest efektywnie działający program wspierający zakupy mieszkań. Niestety „Rodzina na swoim” z końcem roku wygasa. Rząd nie ma w planach na chwilę obecną wprowadzenia podobnego programu pomagającego przy zakupie nieruchomości. Oczywiście Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracował program polegający na stopniowym dochodzeniu do własności poprzez długoterminowy najem czy dopłaty do zakupu ekologicznych domów. Ciekawy pomysł, ale nie wystarczający gdyż skierowany do zupełnie innej grupy docelowej.

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 6, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wybór projektu