Start Arrow Wiadomości Arrow Polacy wybierają mieszkania na ogrodzonych osiedlach

Polacy wybierają mieszkania na ogrodzonych osiedlach

Ogrodzone i strzeżone osiedla coraz częściej można spotkać w dużych miastach. W opinii pośredników wielu klientów preferuje mieszkania na terenach zamkniętych. Dlatego dostosowują swoją ofertę do potrzeb klientów, którym zamknięte osiedla kojarzą się z bezpieczeństwem i prestiżem nieruchomości.

W ostatnich latach większość oddawanych do użytku mieszkań znajduje się na ogrodzonych osiedlach a druga część posiada monitoring. W Warszawie 31 proc. ofert wystawionych do sprzedaży posiada monitoring lub jest wyposażona w ochronę fizyczną. W pozostałych miastach procent sprzedawanych mieszkań wynosi o 4 do 7.

W warszawie zwraca się również uwagę na obecność recepcji w budynku (gdyż podnosi jego standard). Dlaczego w Stolicy zamknięte osiedla są tak popularne? Może to wynikać z faktu bardziej rozwiniętego niż w innych miastach rynku apartamentów i lokali o podwyższonym standardzie.

( Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A )

Jak wpływ na sprzedaż mieszkań ma ogrodzone osiedle ?

56 proc. agentów nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A. sądzi, że klienci często lub bardzo często poszukują mieszkań w budynkach na zamkniętych osiedlach. Jedynie 6 proc. z nich przyznaje, że klienci nie są zainteresowani takimi mieszkaniami.

( Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A )

Nieco mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, czy budynek jest monitorowany przez wyspecjalizowaną firmę ochroniarską. Pytania o ochronę zadawane są rzadko, lecz sam fakt, iż mieszkanie stoi na zamkniętym osiedlu czyni je atrakcyjniejsze i podnosi jego szansę na sprzedaż ( odpowiedziało tak 60 % agentów nieruchomości).

( Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A )

Zamknięte osiedla – przejściowa moda?

Zdania pośredników Metrohouse na temat tego, czy mamy do czynienia z przejściową modą, czy jest to trend, który nie tak łatwo może być zahamowany są różne. – W rzeczywistości ogrodzone osiedla to pozorne zapewnienie bezpieczeństwa, gdyż przy dużej ilości mieszkańców nie ma możliwości pełnej kontroli. Oczywiście monitoring byłby dobry jako pewna funkcja zapobiegawcza, bądź po zdarzeniu jako funkcja dowodowa, jednak sam w sobie nie ma dla klienta żadnego znaczenia, twierdzi Jerzy Granas, pośrednik z biura Metrohouse w Legnicy. Inni pośrednicy uważają, że deweloperzy budując zamknięte osiedla próbują stworzyć wśród klientów poczucie wyjątkowości inwestycji.

Kolejni doradcy podważają z kolei zasadność stawiania ogrodzeń – Z moich obserwacji wynika, że w miarę odgradzania się zwiększa się liczba konfliktów wewnątrz wspólnot, jak i pomiędzy odgrodzonymi wspólnotami. Tylko jeden raz spotkałam się z przypadkiem, iż pytano się, czy blok jest odgrodzony i można parkować samochód na ogrodzonym terenie. Jednak w tym przypadku bardziej chodziło o bezpieczeństwo auta, ponieważ oferta nie zawierała garażu, twierdzi Agata Rybałtowska, doradca Metrohouse z Mińska Mazowieckiego.

Mimo licznych wątpliwości pośredników ogrodzone osiedla są bezwzględnie kojarzone z bezpieczeństwem. – Recepcja ma wpływ na pozytywny odbiór osiedla. Zamknięte osiedla odbierane są jako ostoja bezpieczeństwa, enklawa spokoju, i nie ma to raczej nic wspólnego z panującymi trendami. Kupując mieszkanie lub dom inwestujemy w swoją przyszłość. Coraz częściej wybory klientów są więc determinowane prestiżem lokalizacji i sąsiedztwem, mówi Renata Sobolewska, pośredniczka Metrohouse z Konstancina-Jeziornej.

Autor: Metrohouse & Partnerzy S.A.


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 9, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: drzewka, krzewy i pnącza liściaste