Start Arrow Wiadomości Arrow Niecałe 3 tys. zł za metr nowego mieszkania

Niecałe 3 tys. zł za metr nowego mieszkania

Za niecałe niecałe 3 tys. zł za metr można kupić nowe mieszkanie w spółdzielni.  W 2010 roku średnia cena takiego mieszkania to koszt 3,6 tys. zł za metr. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie budowy cena może wzrosnąć.

Zwiększa się liczba rozpoczętych budów przez spółdzielnie. Jednak deweloperom raczej nie wzrasta konkurencja, gdyż jest to nadal ułamek tego, co budują. Dane GUS pokazują, że od stycznia do maja tego roku spółdzielnie rozpoczęły budowę 1,5 tys. lokali. W przypadku deweloperów wynik był blisko dwudziestokrotnie wyższy – 30,1 tys. mieszkań.

Oferta nie dla wszystkich

Głównym atutem mieszkań budowanych przez spółdzielnie jest ich niska cena. Najbardziej atrakcyjne oferty przypadają zazwyczaj członkom spółdzielni, którzy pokrywają tylko koszty budowy przypadające na nabywany przez nich lokal. W przypadku osób „z zewnątrz” spółdzielnia może już zarobić na sprzedaży im mieszkań.

Tak tanie lokale zazwyczaj nie trafiają na rynek, gdyż rozchodzą się bardzo szybko. Jakie jest ryzyko przy zakupie takich nieruchomości? Nowi nabywcy – członkowie spółdzielni – pokrywają faktyczne koszty budowy mieszkań, przez co są narażeni na zmianę wstępnie umówionej ceny nieruchomości. Dopiero po ostatecznym rozliczeniu będą wiedzieli ile kosztowało ich mieszkanie, zaś u dewelopera cena jest ustalona z góry.

Rekordowo niskie ceny

Najświeższe dane o kosztach budowy mieszkań spółdzielczych Instytutu Rozwoju Miast dotyczą 2010 roku. Wyniosły one maksymalnie 4,4 tys. zł z m kw., a minimalnie 2,8 tys. zł za m kw. przy średniej na poziomie 3,6 tysięcy za metr. Home Broker w sowich danych wziął pod uwagę inwestycje spółdzielcze z siedmiu miast, w tym: Krakowa ( cena mieszkania deweloperskiego to 7091 zł m kw), Rzeszowa ( koszt za m kw to 4369 zł ) i Torunia (5205 zł za m kw).

Dlaczego jest taka różnica cenowa między ofertami od spółdzielni i deweloperów? Spółdzielnie budują nieruchomości z segmentu popularnego, zaś deweloperzy w ofercie posiadają mieszkania o podwyższonym standardzie i apartamenty. Ci pierwsi posiadają swoje grunty i na nich stawiają nowe nieruchomości a drudzy muszą je pozyskiwać na wolnym „rynku”.

Wysokość czynszu

Zgodnie z danymi GUS przeciętny czynsz jaki musiała płacić trzyosobowa rodzina z Mazowsza mieszkająca w 50-metrowym mieszkaniu w grudniu 2010 roku wynosił 506 zł gdy lokal znajdował się w budynku zarządzanym przez wspólnotę i 568 zł miesięcznie dla lokali spółdzielczych. Różnica wynosi więc 62 zł miesięcznie i 744 zł w skali roku. Wpływ na koszt czynszu mają też inne czynniki np. zniżki oferowane członkom spółdzielni, gospodarności zarządu, czy posiadane przez spółdzielnie nieruchomości mogące generować dochód.

Członkowie spółdzielni mają taniej

Członkostwo w spółdzielni jest odpłatne a koszt jest bardzo zróżnicowany i wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Opłata jest jednorazowa. Jednak w przypadku rezygnacji z członkostwa tylko część tej kwoty jest zwracana.

W przypadku przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 50 m kw. członkowie spółdzielni z Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia mogą liczyć na miesięczny czynsz niższy o 87 groszy w przeliczeniu na metr lokalu niż osoby niebędące członkami spółdzielni (np. posiadający prawo własności lokalu, którzy zrzekli się członkostwa) – wskazują dane Home Broker. Na terenie stołecznych spółdzielni, rodzina mogłaby liczyć na obniżenie czynszu o 1,34 zł miesięcznie w przeliczeniu na metr.

Pamiętajmy, że członkowie spółdzielni mają wpływ na wiele podejmowanych decyzji oraz mogą m.in. wybierać władze spółdzielni. Jednak jeśli spółdzielnia popadnie w kłopoty finansowe i ogłosi upadłość udział członków przepada.

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: działki i grunty