Start Arrow Wiadomości Arrow Coraz więcej nowych galerii handlowych

Coraz więcej nowych galerii handlowych

Rośnie liczba centrów handlowych zarówno w małych, jak i dużych miastach. Nowo wybudowane galerie są natychmiast wchłonięte przez rynek.

Deweloperzy najbardziej interesują się dużymi miastami. Obecnie znajduje się w nich ok. 390 tys. mkw. nowej powierzchni handlowych w budowie -dane zaczerpnięte z CBRE. W całej Polsce na początku roku prowadzone były inwestycje obejmujące ok. 800 tys. mkw. nowej powierzchni. Większe miasta mają do zaoferowania największą podaż, niestety brakuje w nich dobrych lokalizacji.

Trzeba zwrócić uwagę na zapotrzebowanie rynku lokalnego i przy budowie wpisać się w infrastrukturę danego miejsca. Jones Lang LaSalle podaje, że całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych liczącej obecnie w Polsce ok. 7.648.000 mkw. nadal jest niewystarczająca.

(Źródło: Apsys)

Poznań

W stolicy wielkopolski zostanie zbudowanych kilka centrów handlowych. W mieście powstanie: Poznań Główny City Center, Łacina i Metropolis. Z powierzchni 180 tys. mkw., 58 tys. mkw. zajmie ok. 230 sklepów. Mimo, iż jedne inwestycje się kończą od razu planowane są kolejne z uwagi na zainteresowanie takimi obiektami handlowców oraz mieszkańców miasta.

W Polsce i zagranicą

W Polsce sprzedaż detaliczna rośnie, co przekłada się na liczbę obiektów handlowych. W Niemczech nowa podaż była najmniejsza od 1989 roku. Z kolei w Czechach, Austrii, Chorwacji, na Słowacji i w Bułgarii doszło do zapaści, jeśli chodzi o wzrost podaży powierzchni w centrach handlowych. Ten segment polskiego rynku rozwija się szybko a międzynarodowe sieci handlowe otwierają swoje placówki w nowych galeriach handlowych.

Nowoczesnej powierzchni handlowej łącznie oddano do użytku ok. 700 000 mkw., dane za 2011 rok zaczerpnięte z Cushman&Wakefield. Obecnie w Polsce rozpoczęto kilkanaście nowych inwestycji, jednak największe projekty realizowane są na Śląsku.

W małych miastach też powstają nowe inwestycje

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się tez miasta, które liczą mniej niż 100 tys. mieszkańców.  Warto zwrócić szczególną uwagę na np. Bełchatów, czy Łomżę (liczące po ok. 70 tys. mieszkańców), które zyskają wkrótce po dwie nowe galerie handlowe. Natomiast w Lublinie budowę dużych galerii zapowiedziało aż sześć znaczących firm.

Dane firmy  Jones Lang LaSalle, wynika, że: W I kw. 2012 roku podaż powierzchni w kraju wzrosła o 89.tys. mkw. z czego większość, bo aż 61. tys. mkw. przypadła na miasta o liczbie ludności poniżej 100.000 mieszkańców. Według przewidywań analityków, ten rok przyniesie niemal 500 tys. mkw. powierzchni w centrach handlowych.

(Źródło: Apsys)

 

Autor: Red Real Estate Development


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 12, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marian Odpowiedz 2014-05-07 08:52:47

Do realizacji tego typu projektów polecam firmę Kingspan. Jest to producent płyt warstwowych a dodatkowo służy doradztwem technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wybór działki