Start Arrow Wiadomości Arrow Skarb Państwa zainteresował się ogródkami działkowymi

Skarb Państwa zainteresował się ogródkami działkowymi

Wartość ogródków działkowych w największych miastach Polski można orientacyjnie szacować na ponad 20 mld zł. Jeśli zostaną opodatkowane podatkiem od nieruchomości oraz gminy naliczałyby od nich opłaty za użytkowanie wieczyste, wtedy mogą liczyć na dochód w wysokości kilkaset milionów złotych rocznie.

Niezgodne z konstytucją jest to, że Polski Związek Działkowców użytkuje grunty należące do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów czy województw) nieodpłatnie. Orzeczenie zostało wydane przez Trybunał Konstytucyjny a parlament ma 18 miesięcy, aby przygotować nowe regulacje. Opłata za użytkowanie gruntu zostanie wprowadzona, ale nie wiadomo w jakiej kwocie. W najlepszym przypadku będzie to cena symboliczna a w najgorszym wprowadzone zostaną składki w dwóch obszarach: podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste.

Podatek od nieruchomości

Oczywiście nie jest łatwo oszacować  dokładną kwotę. Jednak gdyby przyjąć, że każda działka ma 500 metrów kwadratowych i na każdej stoi altanka o powierzchni 30 m kw., a ponadto wszystkie gminy stosują maksymalne dopuszczalne stawki podatku, to za same posiadane grunty Polski Związek Działkowców musiałby zapłacić rocznie 186,7 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. To opłata w wysokości  215 zł. rocznie za jedną działkę o powierzchni 500 m kw.

Najwyższa stawka to 7,36 zł za użytkowanie metra nieruchomości rocznie. Jeśli gminy wprowadzą podatek w tej wysokości od altan do ich kasy wpłynie dodatkowo 191,77 mln zł. W przeliczeniu na jedną działkę to kwota 221 zł. rocznie. Po zsumowaniu opłat wychodzi 400 zł. rocznie, jakie wpłynie do kasy państwa za jedną działkę.

Użytkowanie wieczyste

Przy wprowadzeniu takiej formy podatku na początku należy oszacowanie wartości nieruchomości. Opłata wynosi 1% od wartości prawa własności do nieruchomości. Jaka jest cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości? Zdecydowanie ich wartość zależy od wielu czynników, ale niebagatelny wpływ na wycenę ma lokalizacja w jakiej znajdują się działki np. czy są położone w centrum miasta, czy poza miastem.

Jednak jeśli przemnożymy powierzchnię ogródków (na koniec 2011 roku wg PZD ROD zajmowały powierzchnię 43,4 tys. ha) działkowych przez przeciętną cenę nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej pod mieszkaniówkę podawanej przez GUS (50 zł za m kw. w 2010 roku). Daje nam wartość 21 713 mln zł.  Opłata roczna, czyli 1% ich wartości wynosiłaby 217,13 mln zł. W dużych miastach drożej

Jeśli przyjmiemy, że na metr działki, na której powstanie niski budynek wielorodzinny, przypada metr mieszkania i biorąc pod uwagę minimalne ceny gruntu pod budownictwo mieszkaniowe z raportu Colliers International, można oszacować, że:

1) w Warszawie grunty PZD o powierzchni 1069,4 ha (za NiK) są warte, 10 694 mln zł (przyjęto cenę PUM na poziomie 1 tys. zł), a co za tym idzie roczna opłata za użytkowanie wieczyste może wynieść 107 mln zł,

2) we Wrocławiu grunty PZD o powierzchni 1426,9 ha (za NiK) są warte, 9 632 mln zł (przyjęto cenę PUM na poziomie 675 zł), a co za tym idzie roczna opłata za użytkowanie wieczyste może wynieść 96 mln zł,

3) w Poznaniu grunty PZD o powierzchni 815,9 ha (za NiK) są warte, 4 406 mln zł (przyjęto cenę PUM na poziomie 540 zł), a co za tym idzie roczna opłata za użytkowanie wieczyste może wynieść 44 mln zł,

4) w Łodzi grunty PZD o powierzchni 700,7 ha (za NiK) są warte, 3 153 mln zł (przyjęto cenę PUM na poziomie 450 zł), a co za tym idzie roczna opłata za użytkowanie wieczyste może wynieść 32 mln zł.

Autor: Marcin Żak, Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 13, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty