Start Arrow Wiadomości Arrow Mieszkania z „wielkiej płyty” już nie tak popularne

Mieszkania z „wielkiej płyty” już nie tak popularne

Do tej pory na rynku wtórnym bardzo dobrze sprzedawały się mieszkania z wielkiej płyty. Przede wszystkim z uwagi na niższą cenę w porównaniu do innych oferowanych lokali. Natomiast od 9 miesięcy największą popularnością wśród nabywców nieruchomości używanych cieszą się kamienice – wynika z danych Home Broker.

Można stwierdzić wzrost popularności mieszkań mieszczących się w kamienicach na podstawie badań tegorocznego drugiego kwartału. Względem tego samego okresu przed rokiem ich udział w transakcjach na rynku wtórnym podniósł się o 9,9 pkt. proc. – wynika z danych Home Broker o transakcjach zawieranych w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Nieruchomości, które zostały wniesione do 2000 roku z cegły osiągnęły prawie 44% transakcji. Następnie na drugiej pozycji uplasowały się mieszkania z wielkiej płyty osiągając prawie 32% udziału w rynku. Mieszkania współczesne, które zostały zbudowane po 2000 roku uzyskały ponad 24% zainteresowania nabywców.


Stały czy chwilowy spadek zainteresowania?

W III kwartale 2011 roku to właśnie mieszkania z wielkiej płyty cieszyły się największą popularnością. Ich udział na rynku transakcji wynosił  40, 7%. Dziś po spadku o prawie 8 pkt. proc. względem drugiego kwartału 2011 roku udział równa się 31,8%. Z uwagi na niższą cenę takie lokale przyciągały kupujących, lecz obecnie ten trend powoli zaczyna się zmieniać.

Popularność zyskują mieszkania w zbudowane z cegły do 2000 roku, gdyż w III kwartale 2011 roku ich udział procentowy wynosił 33,1 %, zaś obecnie 43,6%. Jednak nie musi to oznaczać, że betonowe bloki trzymają cenę, a tanieją kamienice. Raczej nabywcy rezygnując z zakupu mieszkania w wielkiej płycie skłonni są wybierać mieszkania z grona tańszych kamienic.

(Źródło: Home Broker)

Nie wszędzie tak samo

Największą popularnością kamienice cieszyły się w drugim kwartale na rynku wrocławskim, poznańskim i trójmiejskim. Ich udział w ogólnej liczbie zawieranych transakcji wyniósł od prawie 43,8 do 54,8%, co w przypadku Poznania oznacza wzrost o 14,5 pkt. proc. względem wyniku z analogicznego okresu przed rokiem.

W Warszawie natomiast wzrost popularności kamienic idzie ręka w rękę z wielką płytą. Udział obu tych segmentów rynku w liczbie zawieranych transakcji wynosi po 35,9%. Względem analogicznego okresu przed rokiem progres wyniósł w ich przypadku odpowiednio 4,7 i 3,8 pkt. proc. Natomiast Kraków zaskakuje, gdyż obok kamienic zyskało również nowe budownictwo.

 

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6575)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 16, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: sufity i ściany wewnętrzne