Start Arrow Wiadomości Arrow Szybsza sprzedaż mieszkań w okresie przedwakacyjnym

Szybsza sprzedaż mieszkań w okresie przedwakacyjnym

W maju tego roku zanotowano szybszą sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym, natomiast wstępne dane Home Brokera za czerwiec wskazują, że zjawisko to było kontynuowane. Sprzedaż mieszkań używanych skróciła się do czterech miesięcy. Jednak dane z całego roku nie przedstawiają się już tak optymistycznie jak te z ostatnich miesięcy.

Średni proces sprzedaży mieszkania używanego trwa 124 dni jeśli odniesiemy się do transakcji sfinalizowanych w czerwcu. Jest to najlepszy wynik, poza jednorazową zmianą w marcu. Jednak nie można mówić o trwałej zmianie, rynek jest nieprzewidywalny a taka poprawa sprzedaży może długo się nie utrzymać.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że wstępne dane za maj dostarczyły informacji o rekordowym poziomie długości sprzedaży lokali ( 168 dni). Transakcje zawarte w ostatniej dekadzie maja, które zostały rozliczone dopiero w czerwcu, znacząco ten obraz zmieniły. Finalnie proces sprzedaży skrócił się do 145 dni i dalej malał w czerwcu.

(Źródło: Home Broker)

84 dni na znalezieni nabywcy

Niespełna trzy miesiące, zajmował przeciętnie dla transakcji sfinalizowanych w czerwcu pierwszy etap procesu sprzedaży, liczony od wystawienia oferty na sprzedaż, do podpisania umowy przedwstępnej. Biorąc pod uwagę czerwce etap ten skrócił się o 10 dni. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy to jest zjawisko długoterminowe czy jednorazowe. Pewne jest jednak, że to pozytywny sygnał. Podobną sytuację mamy w przypadku danych obejmujących cały proces sprzedaży, gdzie średnia z ostatnich 12 miesięcy osiągnęła w czerwcu najwyższy w historii badania poziom 138 dni (4,5 miesiąca).

Ostatni etap procesu sprzedaży, liczony od podpisania umowy przedwstępnej do podpisania umowy ostatecznej wyniósł dla umów sfinalizowanych w czerwcu 41 dni. Wpływ na taką sytuację na rynku może mieć mały, ale jednak wzrost transakcji przeprowadzanych bez udziału kredytu, jaki został zanotowany przez Home Broker w szóstym miesiącu bieżącego roku.

Różnica między ceną oferowaną a transakcyjną

Można dostrzec małe zmiany w zakresie negocjowanych cen. Przeciętna różnica między ceną oferowaną, a ceną transakcyjną wyniosła 4,7%. W maju ten sam wskaźnik był na poziomie 5,8 % (dane wstępne wskazywały aż na 7,2%), jednak wzrost okazał się chwilowy.

(Źródło: Home Broker)

Autor: Home Broker Katarzyna Siwek


Wszystkie komunikaty (6575)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty