Start Arrow Wiadomości Arrow Co z wakacyjnym podatkiem za wynajem?

Co z wakacyjnym podatkiem za wynajem?

Osoby, które powadzą działalność turystyczną musiały wybrać opodatkowanie ryczałtem. Oczywiście nie dotyczyło to podatników, którzy wynajmują pokoje w ramach działalności gospodarczej. Jednak to gospodarstwa agroturystyczne są w najlepszej sytuacji, gdyż ich działalność nie jest opodatkowana.

Przychód z wynajmu nieruchomości można było opodatkować na trzy sposoby:

1) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%),

2) zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32%),

3) podatek liniowy (stawka 19%).

Jeżeli nieruchomość jest wynajmowana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej lub poza nią, były do wykorzystania dwa sposoby opodatkowania (liniowy lub ogólny). Natomiast osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogły wybrać opodatkowanie ryczałtowe lub ogólne.

Kupić czy nabyć prawa do własności pod wynajem?

Właściciele mieszkań mogą zastosować stawkę amortyzacji lokalu na poziomie 1,5% wartości początkowej lokalu rocznie. Jeśli osobie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu możliwe byłoby skorzystanie ze stawki 2,5%.

Najbardziej korzystne jest nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na wynajem. Jest to o wiele atrakcyjniejsze rozwiązanie niż zakup prawa własności. Jednak osoby kupujące nieruchomość pod wynajem na rynku wtórnym, z co najmniej 5-letnim stażem lub ponoszące nakłady na ulepszenie lokalu w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej mają stawkę amortyzacji na poziomie 10%.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 23, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty