Start Arrow Wiadomości Arrow Toruń przykładem rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego

Toruń przykładem rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego

To właśnie w Toruniu od wielu lat realizowany jest program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W tym roku miasto odda 40 mieszkań w budynku komunalnym, natomiast na początku 2013 zostanie oddanych kolejne 48 lokali.

W Toruniu budowanych jest ok. 100 mieszkań rocznie dzięki programowi, natomiast resztę mieszkań zdobywanych jest poprzez wykorzystanie istniejących nieruchomości oraz w wyniku naturalnego ruchu najemców, którzy przeprowadzają się do innych mieszkań.

To pomoc dla ludzi, którzy są w najtrudniejszej sytuacji życiowej i materialnej. Jednak, aby dostać takie mieszkanie trzeba zapisać się na listę oczekujących. Otrzymać można nowo wybudowane lub remontowane mieszkanie. Gmina na ten cel w latach 2005-2010 wydała 53 mln. zł i wybudowała ponad 600 mieszkań, zaś  w 2011 roku oddała do użytku 111 lokali.

Jak jeszcze pomaga gmina?

Gmina zarządza wieloma projektami związanymi z budownictwem. Prowadzone są programy min. dopłaty do czynszów nie pokrywających kosztów utrzymania mieszkań, wypłacaniem dodatków mieszkaniowych. Udziela również obniżek i tak niskich czynszów za lokale mieszkalne. Na realizację tych działań przeznacza co roku kilkadziesiąt milionów złotych.

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wspiera gminę, gdyż dysponuje na chwilę obecną ok. 1,2 tys. mieszkań. Teraz rozpoczynają się kolejne budowy. W latach 2005-2010 Gmina przekazała TTBS ponad 6,6 mln zł., natomiast TTBS przekazał Gminie 119 mieszkań.

Nowe plany gminy

Obecnie w Toruniu dobiega końca ostatnia inwestycja, gdzie miasto nie posiada partnera do budowy i może liczyć tylko na wsparcie z funduszu dopłat. Chcą wprowadzić nowy plan w życie i przejść z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania. Pierwszy sposób realizacji inwestycji będzie polegał na współpraca z TTBS i sięgnięcie po wsparcie z budżetu państwa ( 40% dofinansowania z budżetu państwa, a kolejne 20 % TTBS), drugi model to partnerstwo publiczno-prywatne.

Autor: Informacja prasowa


Wszystkie komunikaty (7364)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 24, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty