Start Arrow Wiadomości Arrow Czy ustabilizuje się spadek cen mieszkań?

Czy ustabilizuje się spadek cen mieszkań?

Na ceny mieszkań wpływa wiele czynników np. sytuacja gospodarcza, ilość mieszkań wystawionych do sprzedaży, kłopoty z zaciągnięciem kredytu. Do tej pory na rynku nieruchomości można było dostrzec spadek cen lokali, ale eksperci przewidują ustabilizowanie cen.

W skali roku ceny obniżyły się o 10% (zmiana cen pomiędzy II kwartałem 2012 roku a II kwartałem 2011 roku) – dane na podstawie cen transakcyjnych Home Brokera i Open Finance dziesięciu największych rynków nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Home Broker podkreśla, że jeśli sytuacja na rynku Polskim będzie w miarę ustabilizowana to spadek cen lokali powinien wyhamować.

Doradcy przewidują, że w ciągu roku ceny mieszkań powinny zmniejszyć się do minus  1%. Druga prognoza podkreśla wiarę w obniżenie cen do ok. 5%. Dlatego, nieruchomości w przyszłości nadal będzie można nabyć w cenach preferencyjnych, ale nie będą to już tak duże obniżki jak na chwile obecną. Jak podkreślają doradcy publikowane prognozy mogą ulec zmianie, gdyż wpływ na nie ma niepewna sytuacja gospodarcza w naszym kraju oraz na świecie i chwiejny rynek finansowy.

(Źródło: Home Broker)

Spadki cen lokali powinny wyhamować

Obecnie na rynku Polskim można dostrzec ograniczoną podaż kredytów mieszkaniowych, niepewną sytuację gospodarczą, zmniejszenie ilości wystawionych na sprzedaż mieszkań z drugiej ręki oraz dość wysoką podaż mieszkań deweloperskich. W I półroczu Ci ostatni oddali do użytkowania 26,8 tys. mieszkań, o połowę więcej niż przed rokiem.

Dane GUS nie pokazują ile mieszkań znalazło już nabywców, a ile z nich nadal oczekuje. Jednak możemy przypuszczać ( po wzroście liczby oddanych mieszkań), że podaż rośnie. Zdaniem Home Brokera wskaźnik jaki wzrasta w ostatnich tygodniach związany jest z liczbą bankructw w sektorze budowlanym. Jednak nie jest on tak istotny dla wskaźnika cen mieszkań, ponieważ na rynku nadal istotną rolę odgrywa popyt na lokale.

Sprzedającym mieszkania nie jest łatwo pogodzić się z tak niskimi cenami, dlatego starają się odkładać transakcję w czasie, co również może wpłynąć zdaniem doradców na ustabilizowanie się spadku cen. Na rynku pierwotnym deweloperzy nie zawsze mają możliwość dalszego zaniżania cen. Home Broker wprowadził autorski program „trader”, co pozwoliło uzyskać im dostęp do mieszkań oferowanych z dużym dyskontem (znacznie przewyższającym warunki rynkowe). Zawracają uwagę na działania deweloperów zmierzające do oferowania atrakcyjnych warunków finansowania zakupu niż dalszego obniżania cen.

Różnorodność cen

Przyjmowane wartości średnie cen nie zawsze są doskonałe. Tyczy się w szczególności statystyki dotyczącej zmiany cen. W większych miastach, tendencje cenowe mogą się różnić np. z uwagi na dzielnicę w jakiej chcemy nabyć lokum (średnia dla konkretnych miejsc jest bardziej wiarygodna).

Z dużymi rozbieżnościami można się spotkać w różnych sektorach budownictwa czy w mieszkaniach o różnym standardzie wykończenia. Co jeszcze utrudnia prognozowanie? To brak dobrej metody pomiaru cen. Te transakcyjne, jak i ofertowe mają swoje wady i zalety. Natomiast, metody bardziej dokładne są mocno ograniczone np. przez wielkość poszczególnych rynków.

Autor: Katarzyna Siwek, Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (7541)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 26, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ciekawostki