Start Arrow Wiadomości Arrow Jaka jest różnica między cenami mieszkań w Warszawie i na obrzeżach?

Jaka jest różnica między cenami mieszkań w Warszawie i na obrzeżach?

W stolicy mieszkania nie należą do najtańszych. Mimo ostatnich obniżek cen w Warszawie chcą ponad 8,2 tys. zł za mkw., a na obrzeżach koszt spada nawet o jedną trzecia.

Sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości

Firma Emmerson obliczyła, że w połowie tego roku średnia cena nowych mieszkań oferowanych w Stolicy wynosi 8 226 zł za mkw. Natomiast obliczenia firmy Reas pokazują, że średnia cena sprzedawanych mieszkań przez deweloperów w sześciu głównych miastach w Polsce w II kw. br. utrzymywała się na podobnym poziomie, co w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku. Na warszawskim rynku nieruchomości można dostrzec podaż, która wiąże się z mniejszą ilością wydawanych kretów.

Duża podaż na nowe nieruchomości niesie ze sobą zmniejszenie liczby rozpoczynanych inwestycji. Dlaczego? Na początek deweloperzy muszą wyprzedać lokale, które zostały wybudowane następnie mogą pomyśleć o kolejnych inwestycjach. Na zmniejszenie liczby nowych projektów wskazuje także ilość uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę w czerwcu tego roku. W szóstym miesiącu ubiegłego roku takich samych pozwoleń przyznano o jedną piątą więcej.


Na obrzeżach stolicy znacznie taniej

Coraz trudniej o kredyt, dlatego kupujący szukając oszczędności wybierają mieszkania poza miastem. Nieruchomości dostępne na terenach poza Warszawą są znacznie tańsze np. w Pruszkowie (5490 zł/mkw.), Otwocku (5580 zł/mkw.) czy Legionowie (5420 zł/mkw.). To miejscowości oddalone o ok. 30 km od centrum stolicy a oszczędności na zakupie własnego M (na rynku wtórnym) są spore. Nawet 3 tys. zł/mkw. może zostać w kieszeni nabywcy przy wyborze miejsca zamieszkania w miejscowości podwarszawskiej.

Warszawa a tereny pobliskie

Jak podaje portal Domy.pl, wybierając mieszkanie 50-metrowe można liczyć na zaoszczędzenie 150 tys. zł. Jednak decydując się na Mińsk Mazowiecki, gdzie średnia cena za mkw. wynosi 5470 zł, można liczyć na ponad 200 tys. zł mniej za lokal niż w Stolicy. W Wołominie średnia cena mieszkania na rynku wtórnym wynosi 5040 zł/mkw., a w Piasecznie 5890 zł/mkw.

Autor: RED Real Estate Development/ Barc Warszawa S.A.


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 27, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty