Start Arrow Wiadomości Arrow Czy igrzyska sprzyjają rynkowi nieruchomosci?

Czy igrzyska sprzyjają rynkowi nieruchomosci?

Igrzyska to bardzo duża impreza, dzięki której w miasto organizujące wpatrzone są oczy całego świata. Jak takie zainteresowanie przekłada się na ceny nieruchomości? Miasta zyskują czy tracą?

Dzięki organizowaniu imprezy o takiej randze rośnie popularność danej lokalizacji rozwija się również infrastruktura, a to są czynniki które powinny wpłynąć na wycenę nieruchomości. Niestety tylko teoretycznie, gdyż w praktyce rok po organizacji igrzysk cena lokali spadła.

W miastach organizujących igrzyska spadek cen mieszkań

W Pekinie, Atenach i Atlancie można dostrzec spadek cen lokali. Jeszcze rok przed organizacją imprezy w tych miastach cena wzrosła w punkcie kulminacyjnym o ponad 24%. Po zakończeniu wydarzenia wyraźnie cena zaczęła stabilizować się, aż w połowie 2009 roku w Pekinie płacono za nieruchomości przeciętnie o 2,6% więcej niż w momencie odbywania się igrzysk. To nadal wzrost. W Atenach, przed imprezą cena mieszkań spadała o 0,3%, następnie o -5,4 %. W Atlancie wzrost cen zwolnił z 5,3% przed igrzyskami do 2,8% po ich zakończeniu.

(Źródło: Zillow, Australian Bureau of statistics, NBP, Bank of Greece, National Bureau of Statistics of China)

Australia zadziwia

Impreza odbyła się w 2000 roku, lecz dynamika wzrostu cen okazałą się znacznie wyższa niż rok przed igrzyskami. Wzrost był na poziomie 10,7% oraz 7,5%. Jednak nikogo dziś to nie dziwi, gdyż australijski rynek jest nieprzewidywalny i nie podąża za trendami. Dobrym przykładem jest kryzys z 2008 roku, kiedy to zmieniły się radykalnie ceny nieruchomości na świecie, jednak w Australii było inaczej, ponieważ nie dostrzeżono trendu wzrostowego przez kryzys.

(Źródło: GPG, Zillow, Australian Bureau of Statistics, NBP, Bank of Greece, National Bureau of Statistics of China)

A jak będzie w Londynie?

Przez ostatni rok na rynku nieruchomości dostrzec można było wzrost cen o 9,2%, jak ocenia Nationwide. Jeśli prognozować na podstawie wydarzeń jakie miały miejsce w innych miastach prowadzących imprezę, można przewidywać, że kolejny rok przyniesie zwolnienie wzrostu cen, a nawet zostanie powoli obniżana. W Londynie ceny mieszkań są najdroższe w porównaniu z innymi cenami lokali miast organizujących wydarzenie.

Portal Global Property Guide podaje, że za 75-metrowy apartament w centrum Stolicy Wielkiej Brytanii trzeba dziś zapłacić ponad 871 tys. funtów (równowartość prawie 4,7 mln złotych). W Atenach jest to 345 tys. euro (1,4 mln zł), w Sydney 673 tys. dolarów australijskich (2,5 mln zł). a Pekinie 466 tys. dolarów (1,6 mln zł). Zillow podaje przeciętną cenę domu w Atlancie: to 856 tys. dolarów amerykańskich, czyli równowartość niecałych 3 mln złotych.

(Londyn, fot. Agoda)

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 30, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: slogany nagłówka