Start Arrow Wiadomości Arrow Rozpoczął się nowatorski program gwarancji jakości styropianu

Rozpoczął się nowatorski program gwarancji jakości styropianu

Program Gwarancji Jakości Styropianu został stworzony z myślą o ochronie uczciwej konkurencji oraz wspieraniu i upowszechnianiu dobrych standardów na rynku wyrobów ze styropianu.

Działania pro konsumenckie jakie są postawione na pierwszym miejscu w tym programie to min. działania informacyjne, kontrolne oraz standaryzacyjne. Patronem programu jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu. Takie przedsięwzięcie nie jest nowością na świecie, ponieważ podobne działania można dostrzec w całej Europie.

Kto może zostać uczestnikiem w projekcie?

Do programu może zapisać się każdy producent posiadający swoją działalność na rynku polskim. Udział jest bezpłatny, wystarczy wywiązać się z wymogów programu a następnie można uzyskać tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu Programu Gwarancji Jakości Styropianu.

Co zrobić, aby przystąpić do programu?

Udział w programie to przywilej, jednak łączą się z tym i obowiązek. Producent, który zdecyduje się na udział w przedsięwzięciu zobowiąże się m.in. do czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania konsumentów o cechach deklarowanych oferowanego styropianu. Na produktach zostanie dodana nowa tabela wielkości 10×30 cm, w której znajdą się dane np. najważniejszych cech deklarowanych wyrobu: wartości CS (odporności na odkształcenia), współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) oraz minimalnej wagi (gęstości/m3).

 

Jakie korzyści wnosi nowe oznaczenie dla konsumenta?

Taka forma przedstawienia cech produktu ułatwi konsumentom kontrolę ich zgodności z rzeczywistością, gdyż do tej pory nie było to takie łatwe. Najważniejsza w tabeli będzie ostatnia informacja dotycząca minimalnej wagi danej odmiany styropianu, ponieważ pozwoli w łatwy sposób wykonać test produktu poprzez zważenie styropianu.

Prezes PSPS podkreśla, że styropian to doskonały materiał termoizolacyjny, z ugruntowaną na polskim rynku pozycją: – Jako jego producenci mamy świadomość, że konsument wybiera styropian nierzadko tylko raz w życiu. Chcemy, by robił to świadomie, z poczuciem pewności, że kupuje bezpieczny i pełnowartościowy produkt. Dobry wybór ułatwią klientom ci producenci, którzy odważą się przystąpić do Programu i oznakować wyroby zgodnie z jego założeniami. Już teraz listę uczestników Programu można sprawdzać na stronie PSPS – stwierdza Kamil Kiejna.

Dodatkowo przygotowane są materiały dla kupujących ułatwiające zrozumieć oznakowanie wyrobów ze styropianu, stosowane określenia oraz znaczenie poszczególnych parametrów. Dodana będzie również informacja na co zawracać szczególną uwagę przy zakupie styropianu do ocieplenia budynku.

Kontrola a potem Certyfikat i Znak Jakości Styropianu

Niezależna komisja we współpracy z laboratorium badawczym dokona poboru wyrobów z rynku i kontrolę ich jakości. Odbędzie się to jesienią 2012 roku. Sprawdzone zostaną oznaczenia oraz deklarowane przez producenta parametry wyrobu pod względem zgodności z rzeczywistością. Jeśli wyroby przejdą pozytywnie badania, które odbędą się dwukrotnie, producent otrzyma Certyfikat i Znak Jakości Styropianu. W przypadku wyniku negatywnego wyciągnięte zostaną konsekwencje. Rynek styropianu będzie sprawdzany regularnie przez kolejne lata, z uwagi na przewidziane kolejne edycje programu.

Autor: Informacja prasowa


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 1, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrodzenia i nawierzchnie