Start Arrow Wiadomości Arrow Odnawialne źródła energii w naszych domach

Odnawialne źródła energii w naszych domach

Ministerstwo Gospodarki wprowadza obowiązek instalacji odnawialnych źródeł energii. Projekt niebawem zostanie zatwierdzony i znajdziemy w nim zapis, że od 1 stycznia 2015r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą musiały zamontować kolektor słoneczne, wiatraki, pompy ciepła lub fotoogniwa.

Jako, ze jesteśmy członkami unii europejskiej obowiązuje nas dyrektywa, w której istnieje zapis informujący, że musimy do końca 2020 roku ok. 15% energii jaka jest produkowana w naszym kraju czerpać z odnawialnych źródeł.

Według nowego prawa inwestorzy będą zobowiązani do montownia takich instalacji, co przełoży się na koszty budowy nieruchomości. Wyliczono, że kolektory mogą pokryć ok. 70 proc. zapotrzebowania czteroosobowej rodziny na ciepłą wodę i obniżyć miesięczne rachunki za energię o znaczną kwotę. Jednak nie wszyscy mają obecnie na tyle wolnych środków, aby w taką instalacje zainwestować. Już samo kupno nowego mieszkania pochłania prawie cały budżet i nie zawsze stacza na urządzenie lokalu, a taka dodatkowa inwestycja wpłynie na cenę nieruchomości.

Dotacje

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że będzie przyznawał dotacje na poziomie 45% wartości zakupionego kolektora. Taki dodatek pozwoli obniżyć koszty jakie będą ponosić inwestorzy, co zminimalizuje podniesienie cen mieszkań na rynku nieruchomości. Jeśli jeden kolektor kosztuje ok. 2000 zł, budujący będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości 900 zł.

W planach na rok 2013 są również dofinansowania do budowy tzw. domów energooszczędnych i zasilanych w ekologiczny sposób. Jednak formalności będzie naprawdę dużo, gdyż trzeba przygotować się na dokonanie szczegółowej dokumentacji i wypełnienie odpowiednich wniosków a następnie złożenie ich w instytucji rządowej. Z pomocą mogą przyjść firmy komercyjne oferujące odnawialne źródła energii, gdyż do swojej oferty planują dodać pomoc specjalistów, którzy zajmą się wszystkimi formalnościami.

Co zyskamy?

Polska wytwarza dużą ilość CO2 i na chwile obecną zajmuje 11 miejsce w rankingu UE. Wprowadzenie takiej ustawy, którą ma zatwierdzić Ministerstwo Gospodarki daje szansę ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, co przełoży się na poprawę stanu środowiska naturalnego a w przyszłości zmniejszy wydatki Polaków na energię elektryczną, której koszt stale wzrastają.

Autor: Informacja prasowa


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 3, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty