Start Arrow Wiadomości Arrow W naszym kraju 40 proc. młodych mieszka z rodzicami

W naszym kraju 40 proc. młodych mieszka z rodzicami

Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę maja bardzo małe szanse na otrzymanie kredytu, z uwagi na małą wiarygodność dla banku. Jest to jeden z czynników, który wpływa na to, iż jak podaje Eurostat ponad 40 proc. Polaków w wielu 25-34 mieszka razem  z rodzicami.

W naszym kraju młodzi ludzie usamodzielniają się wolniej niż w innych państwach europejskich. W Unii Europejskiej średnio 27 proc. młodych rozpoczynających pracę mieszka nadal z rodzicami. Zdecydowanie większy problem z przeprowadzeniem się z rodzinnego domu i znalezieniem własnego lokum mają młodzi mieszkający w nowych krajach unijnych.

Polska pod tym względem ma jeden z wyższych wyników, gdyż cztery na dziesięć rozpoczynających swoją karierę zawodową osób nadal mieszka z rodzicami. Jednak jeśli spojrzymy na piętnaście państw „starej” Unii Europejskiej odsetek ten wynosi zaledwie przeszło 23 proc. W czołówce są takie państwa jak: Szwecji, Finlandii, Norwegia i Dania, ponieważ młodzi ludzie zaczynają życie na własny rachunek bardzo szybki a odsetek osób mieszkających w domach rodzinnych nie sięga nawet 5 proc (dane z 2010 roku).

Jakie są przeszkody w usamodzielnieniu się młodych?

Ponad 2,5 mln osób w wieku 25-34 nadal mieszkają z rodzicami, pomimo ukończonej edukacji. Przy tak dużej ilości osób to nie wynik wyboru, ale konieczność. Dlaczego?  Czynników jest kilka. Większość osób uważa, że jest to wina braku pracy, jednak prawdziwą przeszkodą w wyprowadzeniu się od rodziców jest brak dostępu do kredytów dla młodych ludzi.

Obecnie na rynku nieruchomości buduje się dużo, ale nadal niewystarczająco, gdyż specjaliści wyliczyli, że na rynku brakuje co najmniej 1 mln mieszkań. Te dane pokazują jak ważna jest rola państwa, które powinno wspierać młodych chcących nabyć swoje pierwsze mieszkanie, ponieważ przełoży się to również na rozwój budownictwa.

W 2007 roku wprowadzono program Rodzina na swoim, który ułatwił zakup swojego M wielu Polakom. Wystarczy wziąć kredyt w ramach pilotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu i rząd dokonuje dopłaty do odsetek przez osiem pierwszych lat spłaty. Do tej pory z takiego przywileju skorzystało ok. 157 tys. kupujących.

Rodzina na swoim będzie wsparciem dla osób kupujących mieszkania jeszcze tylko kilka miesięcy. Pomimo małego wyboru mieszkań, które obejmują dopłaty warto o nie powalczyć, bo w najbliższym czasie nic nie zastąpi tego programu.

Autor: PBM Południe Development


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 7, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie domu