Start Arrow Wiadomości Arrow Ile musimy pracować aby kupić własne mieszkanie?

Ile musimy pracować aby kupić własne mieszkanie?

Kupno własnego M wiąże się ze sporym wydatkiem. Przy obecnej sytuacji na runku pracy i coraz trudniejszym dostępem do kredytów mimo niższych cen mieszkań dla wielu Polaków to nadal inwestycja życia.

Oczywiście miejsce zamieszkania wpływa na różnicę ceny nieruchomości jaka jest w poszczególnych województwach. Tam gdzie więcej się zarabia, szybciej uzbieramy na nowe mieszkanie albo w szybszym tempie spłacimy kredyt. Jednak nie należy bagatelizować ceny mieszkań, gdyż też odgrywają bardzo ważną rolę. Niewątpliwie Polacy, aby nabyć własne cztery kąty muszą odkładać na nie od kilku do nawet kilkunastu lat.

Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Jeśli przyjmiemy, że mieszkanie o wartości 300 000 zł chcemy kupić w województwie mazowieckim a konkretnie w stolicy, to przy zarobkach w wysokości 3000 zł miesięcznie musimy odkładać ponad 9 lat na taką nieruchomość. Jednak warto zaznaczyć, że to cena małego mieszkania – kawalerki, a jeśli zdecydujemy się na większe lokum musimy się liczyć z dłuższym okresem zbierania pieniędzy.

W województwie śląskim, własne M można kupić znacznie taniej niż w warszawie. W Bielsku za kawalerkę zapłacimy średnio 130 000 zł, dlatego zarabiając 2500 zł miesięcznie możemy odłożyć na takie mieszkanie w ciągu 4 lat.

Kawalerka w województwie lubuskim kosztuje średnio 95 000 zł a przyjmując, że ich średnie wynagrodzenie wynosi netto ok. 2300 zł, to można nabyć taką nieruchomość już po 3,5 letnim okresie oszczędzania. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na większe nowe mieszkanie to musimy się liczyć z 3 letnim dłuższym okresem odkładania.

(Lofty Platinum we Wrocławiu, fot. Archicom)

Zdecydowanie widać, że w różnych częściach Polski ceny nieruchomości są zróżnicowane i bardzo często wpływ na nie ma wysokość wynagrodzenia i rynek pracy. Tam gdzie jest praca i wysokie zarobki tam jest większy zbyt na mieszkania dlatego ceny są wyższe.

Autor: Informacja prasowa


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 8, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wznoszenie ścian i stropów