Start Arrow Wiadomości Arrow Nadal jest popyt na biura w Warszawie

Nadal jest popyt na biura w Warszawie

Zarówno popyt jak i ceny warszawskich biur utrzymują się na wysokim poziomie. Inwestorzy na chwile obecną wynajęli w stolicy prawie 300 tys. mkw. powierzchni biurowych.

Najdrożej za czynsz płaci się w centrum miasta. W warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu za 1 mkw. powierzchni biurowej w najbardziej prestiżowych budynkach trzeba zapłacić 26–27 euro miesięcznie. Inne rejony również pożądane przez najemców są trochę tańsze, jednak ceny kształtują się na poziomie 15-16 euro za mkw. wynajmowanej powszechni. Analitycy z  CBRE nie mają dobrych wieści, gdyż prognozują podwyżki cen wynajmu na terenie centrum z uwagi na ograniczoną podaż biurowców.

Buduje się coraz więcej kompleksów biurowych

Ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowych zostało oddane do użytku w stolicy podczas pierwszego półrocza 2012 roku. Natomiast w budowie jest nadal ok. 700 tys. mkw., a połowa pochodzi z ośmiu największych projektów.

Obecnie w Warszawie jest ok. 3,7 mln mkw. pow. biurowej a jedna trzecia tej powierzchni znajduje się w centrum miasta. Jedną z największych inwestycji zrealizowanych w tym roku jest druga faza Poleczki Business Park (21 tys. mkw.) oraz warte uwagi są jeszcze dwa projekty: Platinium Business Park V i Ufficio Primo, które oddano do użytku.

Z danych CBRE wynika, że najwięcej wolnej powierzchni jest na Mokotowie (ok. 65 tys. mkw.) i na obrzeżach miasta (ok. 62 tys. mkw.). Firmy najmniej zainteresowane są ofertami wynajmu na Żoliborzu.

Będą duże transakcje

Analitycy przewidują, że na rynku polskich nieruchomości komercyjnych może dojść do transakcji sięgających 2,5 mld euro. Jeśli tak się stanie, będzie to kwota podobna do tej z ubiegłego roku, kiedy osiągnęła 2,8 mld euro.

Jones Lang LaSalle przeprowadziło analizy, które pokazują że ok. 70 proc. obrotów na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszym półroczu 2012 roku przypadło na nasz kraj. Co pokazuje jak bardzo inwestorzy są zainteresowani polską.

Autor: PBM Południe Development


Wszystkie komunikaty (7748)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty