Start Arrow Wiadomości Arrow W tym roku na wynajmie mieszkania można zarobić

W tym roku na wynajmie mieszkania można zarobić

Obecnie studenci zaczynają rozglądać się za miejscem do mieszkania przez najbliższy rok akademicki. Jednak nie tylko z tego powodu wynajem mieszkań w tym roku może być bardziej opłacalny niż w poprzednim, gdyż na taką sytuację wpływa również spadek cen nieruchomości, który łączy się ze stabilizacją cen najmu.

W tym roku potencjalny dochód z wynajmu mieszkania dwupokojowego w większym mieście powinien wynieść ok. 6,5 proc. wartości nieruchomości (rentowność brutto) – jak wynika z danych Home Broker. Posiadając mieszkanie o wartości 300 rys. zł i wynajęcie go na jeden rok pozwoli uzyskać dochód w wysokości 19,5 tyś. W zeszłym roku rentowność była niższa o 0,5 proc. i wynosiła 6 proc.

To w Lublinie można najwięcej zarobić na wynajmie

Zyskowność wynajmu mieszkania studentom jest w Polsce zróżnicowana. Dobrym przydałem jest Kraków, ponieważ średnia cena kupna mieszkania dwupokojowego wynosi ponad 359 tys. zł, a wynajem niecałe 1 700 zł. Rentowność brutto jaką dostarcza takie lokum wynajmującemu kształtuje się na poziomie 5,6 proc.

W Lublinie pomimo niższej opłaty za wynajem cena zakupu mieszkania jest znacznie niższa, co przekłada się na rentowność. Mieszkanie dwupokojowe w tym mieście można nabyć za niecałe 236 tyś. zł, a wynająć za niespełna 1500 zł. Dlatego rentowność takiej inwestycji jest duża, gdyż jej wynik to 7,4 proc.

Szukając mieszkania w stolicy studenci przeważnie liczą się z wydatkiem na poziomie 1800 zł – 2200 zł za dwa pokoje oraz 2400 – 2800 zł miesięcznie za trzy pokoje. – mówi Piotr Janczarek, supervisor ds. najmu z Home Broker.

( Źródło: Home Broker)

Obliczenia w tabeli przedstawiają szacunkową rentowność brutto przy założeniu, że dana nieruchomość zostanie wynajęta na cały rok. O realnych osiągniętych dochodach można mówić po uwzględnieniu okresu, w którym mieszkanie nie jest wynajmowane i na podstawie wskaźnika rentowności netto (uwzględnia on dochody i wszystkie wydatki).

Warto podkreślić, że obliczenia jakie zostały zaprezentowane są oparte na danych ofertowych o cenach oraz zakupu mieszkań. Jednak w praktyce zazwyczaj te ceny transakcyjne są niższe nawet o kilkanaście procent. Jak podaje Home Broker: studenci szukają tańszych lokali, gdzie ich cena jest o jedną czwartą niższa od średniej rynkowej.

 

 

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: całoroczne domy gotowe