Start Arrow Wiadomości Arrow Nowych inwestycji budowlanych jest coraz mniej

Nowych inwestycji budowlanych jest coraz mniej

Obecna sytuacja na rynku skłania deweloperów do zmniejszenia ilości nowych inwestycji. Jednak nie czynnikiem decydującym, gdyż na taki stan rzeczy niebagatelny wpływ ma również ustawa jaka w ostatnim czasie weszła w życie.

Od lipca tego roku można dostrzec wyhamowanie inwestycji w budownictwie mieszkaniowym. Wpływ na taką sytuację ma obecna na rynku rekordowa podaż mieszkań, które do tej pory nie zostały sprzedane. Co jeszcze wpływa na wyhamowanie? Niewątpliwie ustawa deweloperska, czyli akt prawny, który zobowiązuje deweloperów do prowadzenia rachunków powierniczych w inwestycjach (co generuje dodatkowe koszty po stronie inwestora), których sprzedaż rozpoczęła się na początku maja. Dlatego, do końca kwietnia deweloperzy starali się o pozwolenia na nowe budowy a teraz nie spieszą się z rozpoczęciem kolejnych.

Jeśli porównamy wyniki całego sektora budownictwa mieszkaniowego w lipcu 2012 i 2011 dostrzeżemy mniejszą liczbę rozpoczynanych inwestycji o 23,9 proc., zaś liczby mieszkań, na które wydane były pozwolenia na rozpoczęcie prac spadły o 11,5 proc. Jednak plusem jest to, że oddano więcej nieruchomości kupującym o 8,7 proc. i jest to zasługa deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych.

(Źródło: Home Broker)

Zmniejsza się liczba rozpoczynanych inwestycji

Dynamika nowych inwestycji, jakie rozpoczynają deweloperzy z miesiąca na miesiąc maleje. W  lipcu zaczęto budowę 11,3 tys. mieszkań z czego trzy czwarte z nich (8027) rozpoczęli inwestorzy indywidualni, a niewiele ponad jedną czwartą (3193) deweloperzy. Natomiast w kwietniu wynik obu grup był zbliżony.

(Źródło: Home Broker)

Patrząc na dane z całego obecnego roku widać spadek ilości inwestycji w strefie nowych budów, jednak nie jest on duży, gdyż wynosi 3 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2011 roku. Niestety wskazuje on na korektę, na którą wpłynęły pogarszające się od pierwszego miesiące tego roku wyniki całego sektora budownictwa mieszkaniowego.

 

Autor: Bartosz Turek Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 21, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: uncategorized